„Soud s čarodějnicemi jsme kvůli tragické události zrušili,“ uvedla za organizátory šéfka Městských kulturních zařízení Gabriela Kotasová. Dodala, že ani náhradní program pořadatelé nepřipravili.

Pořadatele k odvolání oslav, na které pravidelně sjíždějí stovky návštěvníků z celé republiky i Polska, přiměla smrt dvaatřicetiletého Gabriela Markoviče. Ten se v pátek 16. dubna, den před svými třiatřicátými narozeninami vypravil se dvěma kamarády k telekomunikačnímu vysílači u Heřmanovic. Nikdo neví, proč se trojice mladých mužů rozhodla otestovat své síly a šplhat po zdolání všech oplocení na vysílač.

Gabrielovi Markovičovi se klukovina stala osudnou. „Při slézání z vysílače spadl z jedenáctimetrové výšky, dopadl na betonový podstavec a železnou konstrukci. Jeho dva kamarádi se jej pokoušeli oživit, ale lékař po příjezdu na místo musel konstatovat smrt,“ popsala neštěstí mluvčí bruntálské policie Ivana Křištofová. Jak mluvčí uvedla, vysílač pokořili i dva kamarádi mrtvého, těm se ale nic nestalo.

Zlaté Hory a okolní obce zažily v sedmnáctém století pravý hon na čarodějnice, v jehož čele stál losinský a šumperský inkvizitor Jindřich František Boblig z Edelstadtu, což je dřívější název Zlatých Hor. Proto v tomto městě nepořádají obyčejný slet čarodějnic. Hlavní slovo mají ochotníci z divadelního souboru Zhled s nastudováním procesu s bosorkami.

„Právě Gabriel Markovič hrál inkvizitora Bobliga. Měl nejvíc textů, což se nikdo nestihne během pár dní naučit. Ke zrušení nás vedla i pieta. Gabriel před čtrnácti dny tragicky zahynul, před týdnem měl pohřeb a týden nato bychom měli hrát divadlo? Ani ochotníci už toto téma hrát nechtějí a pro příští rok plánují něco nového,“ dodala Kotasová.(dk)