Ani ne čtrnáct procent voličů v našem regionu dorazilo ve druhém kole senátních voleb. Většina z nich (53,40 %) dala svůj hlas lékaři Ladislavu Václavcovi (ANO 2011), řediteli krnovské a opavské nemocnice, jenž tak porazil Ladislava Sekaninu (KSČM). Největší volební účast byla tradičně v Nové Pláni (67,44%), nejmenší v Lomnici (8%).

„Rád bych poděkoval voličům, je to jen jejich rozhodnutí, oni dají konečné resumé a já ho akceptuji. Pokud jsme měli volební duely, tak jsem od Václavce slyšel jen problematiku zdravotnictví, já jsem to měl koncipováno šířeji. Ale pokud tam budeme mít své zastoupení, je to jen dobře," okomentoval volební výsledek poražený soupeř Ladislav Sekanina.

Ten však zaznamenal vítězství v domovském Krnově, odkud oba kandidáti pocházejí. „Já si myslím, že v Krnově jsme byli tři silní kandidáti, pan Sekanina a doktor Maláč. Takže tam došlo k tomu, že se příznivci doktora Maláče připojili k panu Sekaninovi, to je jedna věc.

Druhá věc je, že je tam poměrně silná komunistická část, a třetí věc, že pan Sekanina řeší pseudokauzy, jako třeba byla kauza Krnovských vodáren KVAK, kterou si vymyslel, a zviditelnil se tím, že zachraňuje něco, co zachránit nepotřebovalo, nikdo nechtěl privatizovat KVAK, který patří městu," zamyslel se Ladislav Václavec nad volebními výsledky z Krnova.

„Mým hlavním záměrem je pomáhat našemu regionu, protože je to chudý region a je velmi opomíjený, to je mým hlavním úkolem. Do čeho bych se chtěl vrhnout co nejdříve, je oblast zdravotnictví, protože je to oblast, které rozumím, a chtěl bych přispět k systémovým změnám, které jsou nutné.

Zejména co se týká vzdělávání lékařů i sester, aby se zajistil dostatek lékařů, sester a zdravotnických pracovníků," řekl Václavec o svých záměrech v Senátu.

ČSSD doporučila Sekaninu, ale Brunclík volil Václavce

Když Ladislav Velebný (ČSSD) nepostoupil do druhého kola senátních voleb, ocitla se sociální demokracie před dilematem, koho doporučí svým voličům v druhém kole. Bude ČSSD bližší komunista Ladislav Sekanina nebo kandidát ANO Ladislav Václavec?

Krajský výkonný výbor ČSSD hned po prvním kole v pondělí 10. října odhlasoval doporučení podpořit ve volebním obvodu Bruntál kandidáta KSČM. Tímto rozhodnutím byl nemile zaskočen krnovský místostarosta Michal Brunclík ČSSD, který má přesně opačné preference.

„Ačkoliv jsem členem Krajského výkonného výboru ČSSD, pondělního jednání jsem z osobních důvodů nemohl být přítomen. Velmi mě překvapilo, že kolegové odhlasovali doporučení podpořit zrovna kandidáta Sekaninu. Přisuzuji to tomu, že v rámci kraje nebyla spolupráce s KSČM špatná a svou roli jistě sehrála i jistá deziluze z čerstvých volebních výsledků," uvedl Michal Brunclík.

„Já osobně však znám oba dva „Ladislavy" již mnoho let a proto mohu zapojit osobní zkušenost," vysvětlil Michal Brunclík, proč se jeho osobní preference liší od těch, které převažují na krajské úrovni.

„Manažersky, lidsky a osobnostně je mi mnohem blíže nezávislý kandidát za Hnutí ANO, lékař Ladislav Václavec. Proto jsem předem zveřejnil na svém facebookovém profilu, že svůj hlas odevzdám právě jemu," doplnil Brunclík s tím, že ČSSD je demokratická strana, kde je názorová rozmanitost žádoucí, takže neočekává žádný problém kvůli svému postupu.

Brunclíkovo rozhodnutí velmi potěšilo bývalého tajemníka krnovské radnice Jiřího Vodičku.

Ten byl ze své funkce tajemníka radnice protiprávně odvolán v roce 2006, kdy Ladislav Sekanina zastával post místostarosty. Vodičkovi trvalo několik let, než u soudu očistil své jméno a dočkal se satisfakce i ušlé mzdy.

„S panem místostrostou Brunclíkem sice právě kamarádi nejsme, přesto smekám před jeho rozhodností a vlastně i odvahou. Se soudruhem Sekaninou mám totiž osobní bolestivou zkušenost. Z funkce tajemníka Městského úřadu v Krnově mě sice protiprávně odvolal tehdejší starosta Hercig, ale hlavou komplotu byl právě Ladislav Sekanina," pochválil Vodička Brunclíkovo rozhodnutí nerespektovat ve volbách usnesení Krajského výkonného výboru ČSSD.