VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Palas jde před mandátový a imunitní výbor Senátu ČR

Senátor Jaroslav Palas bude v Senátu ČR vysvětlovat spor z krnovské trafiky kvůli Petici za vodu.

11.3.2016 1
SDÍLEJ:

Jaroslav PalasFoto: Deník/Miroslav Kucej

Petici za vodu už řešili krnovští zastupitelé a brzy se jí bude zabývat i Senát. Imunitní výbor Senátu bude zjišťovat, proč senátor Jaroslav Palas z krnovské trafiky odnesl petici přes hlasité protesty majitele.

Hlavním požadavkem signatářů Petice za vodu je odvolání Jakuba Horáčka z funkce předsedy dozorčí rady Krnovských vodovodů a kanalizací (KVaK). Podnikatel Jakub Horáček byl v minulosti asistentem a poradcem Jaroslava Palase, když působil na ministerstvu zemědělství a na krajském úřadu.

Dnes si Jaroslav Palas od Horáčkovy firmy pronajímá svou krnovskou senátorskou kancelář v Revoluční ulici.

Incident v trafice

Když iniciátoři Petice za vodu začali sbírat podpisy za Horáčkovo odvolání z dozorčí rady KVaK, přišla z Palasovy strany zcela nečekaná reakce. Osobně navštívil trafiku krnovského zastupitele Ladislava Sekaniny, která sloužila jako místo pro sběr podpisů.

„Přišel kolem půl páté večer a začal povykovat, co to má znamenat, ať mu to vysvětlím," popsal Sekanina Deníku chování senátora Palase, se kterým se zná řadu let. Sekanina se snažil Palasovi vysvětlit příčiny a účel petice. Při tom se nečekaně musel bránit nařčení, že šíří fámu o tom, jak Palas hodlá KVaK zprivatizovat.

Nic takového ale obsahem petice nebylo. Petice za vodu vyzývala k přijetí politické zodpovědnosti těch, kteří stojí za odvoláním jednatelů KVaK, ale o privatizaci ani o Palasovi se vůbec nezmiňuje.

Kdo je tu lhář?

„Senátorovi Palasovi jsem vše vysvětlil a ujistil ho, že nic takového, z čeho nás obviňuje, Petice za vodu neřeší," řekl Sekanina den po incidentu.

„Oznámil mi, že půjde na policii a pak odešel. Za půl hodiny se ale vrátil s tím, ať mu petici vydám. To jsem udělat nemohl, protože je majetkem celého petičního výboru. Senátor mi ale přesto vzal text petice a složku s několika podepsanými petičními archy a odešel," popsal Sekanina roztržku s Palasem den po incidentu.

Čekal do rána, zda se Palas po prostudování Petice za vodu uklidní a přijde zabavené písemnosti vrátit. Když se tak nestalo, nahlásil událost policii ČR.

Jaroslav Palas se později v médiích hájil, že měl plné právo odnést si text petice stejně jako každý potenciální petent. Popřel, že by společně s peticí odnesl také složku s petičními archy a Sekaninu označil za lháře. Sekanina ale na ukradených podpisech trvá a naopak Palase označil za lháře.

Při předání Petice za vodu na krnovské radnici napočítali 3300 podpisů. Podle tvrzení Ladislava Sekaniny Palas zabavil archy asi se dvěmi stovkami dalších podpisů.

Přestupek

Policie ČR Palasovo extempore v Sekaninově trafice vyhodnotila jako přestupek a předala případ do kompetence přestupkové komise Městského úřadu v Krnově. Pro krnovské úředníky to byla nestandardní situace, protože málokdy se setkají s pachatelem přestupku, kterého chrání poslanecká imunita.

„Bylo zahájeno přestupkové řízení, které je ze zákona neveřejné. Následně naše organizační oddělení, v jehož kompetenci jsou přestupky, postoupilo věc na základě žádosti obviněného mandátovému a imunitnímu výboru Senátu. Postupovalo v souladu se zákonem o přestupcích, který se týká také přestupků, jichž se dopustili poslanci a senátoři.

Přestupek tak bude projednán v disciplinárním řízení podle zvláštních právních předpisů," vysvětlila mluvčí krnovské radnice Dita Círová, proč Palas bude důvody svého jednání vysvětlovat imunitnímu výboru a nikoliv přestupkové komisi.

„Využil jsem svého práva, protože věřím, že výbor projedná celou záležitost z širšího pohledu. Trvám na tom, co jsem uvedl i do policejního protokolu: žádné petiční archy jsem nevzal," vysvětlil Palas novinářům MF Dnes, proč dal přednost disciplinárnímu řízení na politické půdě Senátu.

Mandátový a imunitního výbor Senátu určí zpravodaje, který se seznámí s detaily Palasova případu a navrhne řešení. Lze očekávat, že rozhodnutí o vině či nevině Jaroslava Palase budeme znát do poloviny dubna.

Autor: František Kuba

11.3.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 10 000 Kč

Uklízeči výrobních prostor (kromě potravinářské a farmaceutické výroby) a skladů Úklidový pracovník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 10000 kč, mzda max. 11000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Rýmařov, 8. května 45, samostatnost, zodpovědnost, spolehlivost, pracovní doba od 6.00 do 13.00 hodin, úklid prostor - kanceláře, šatny, chodby., Hlásit se na e - mail : aviar@aviar.cz nebo na tel. č. 773 790 850 / Po - Pá vždy od 8.00 do 14.00 hodin /., Z : 16.5.2018. Pracoviště: Aviar cleaning company, s.r.o. - pracoviště rýmařov, 8. května, č.p. 1191, 795 01 Rýmařov. Informace: Hana Lexmanová, +420 773 790 850.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 24 000 Kč

Mechanici a opraváři ostatních strojů a zařízení (kromě přesných strojů) Servisní technik. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu práce : Rýmařov, ČR, Opravy průmyslových strojů, automatizace. Samostatnost, spolehlivost, zodpovědnost., Služební automobil, telefon, PC, pružná pracovní doba, diety., Hlásit se na e - mail : servis@rtlservis.cz nebo na tel. č. 778 511 227, Z : 10.5.2018. Pracoviště: Rtl servis s.r.o., třída Hrdinů, č.p. 595, 795 01 Rýmařov. Informace: Marie Geršlová, +420 778 511 227.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol Učitel - ka hry na klavír. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Hlavní náměstí 9, Hledáme do našeho týmu učitele hry na klavír… ale především:, " Učitele dětí, nikoliv hudebních nástrojů., " Osobnost, která v práci s dětmi najde radost a bude jejich přívětivým průvodcem ponechávající prostor pro individualitu, nedokonalost i chybu, která učí., " Otevřeného člověka, který využije skvělých podmínek pro svůj seberozvoj - učitele, který se chce dále učit., " Kolegu, který chápe, že tvoříme spolupracující kolektiv pedagogů a přispěje svou povahou k pozitivnímu klimatu ve škole., " Kladného hrdinu v životním příběhu svých budoucích žáků., Co nabízíme?, " Pracovní místo v prostředí, kde múzy nechodí spát, ve stabilní organizaci se zajímavou historií a ještě zajímavější budoucností, " Pravidelný příjem (26 020 Kč - 33 930 Kč při plném úvazku a v závislosti na praxi) s příplatky a odměnami podle vlastní aktivity, možnost stravování, " Prostor pro vlastní kreativitu, profesní a osobnostní růst s podporou zaměstnavatele, Co je pro nás důležité?, " Otevíráme bránu do světa umění, jsme přívětivými "vrátnými" a zodpovědnými průvodci., " Inspirujeme a spoluobjevujeme hranice možností každého, kdo o to stojí., " Jsme školou pro život, ne školou momentálního úspěchu., " Naši žáci a jejich rodiče vědí, proč investují svůj čas a peníze zrovna u nás., Bez čeho se neobejdeme?, " odborná kvalifikace, bezúhonnost, právní a zdravotní způsobilost, " vysoká míra samostatnosti, " ochota dále se vzdělávat (další vzdělávání pedagogického pracovníka), " schopnost týmové spolupráce, Co čeká našeho nového kolegu?, " přímá pedagogická činnost s žáky podle školního vzdělávacího programu ŠVP, " spolupráce při tvorbě školních dokumentů (využití vlastního know-how při inovaci ŠVP), " organizace školních akcí (koncerty, třídní přehrávky, aj.), " účast na poradách a školeních, Máte-li zájem o nabízenou pracovní pozici, zašlete co nejdříve na adresu: travnicek@zuskrnov.cz:, " profesní strukturovaný životopis, " profesní portfolio /výhodou/, Informace o škole naleznete na www.zuskrnov.cz. Po dohodě je možné školu také navštívit (kontakt: Mgr. Kamil Trávníček, telefon: 739 343 482). , , Z : 15.5.2018. Pracoviště: Základní umělecká škola, Hlavní náměstí, č.p. 42, 794 01 Krnov 1. Informace: Kamil Trávníček, +420 554 611 030.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 115 Kč

Stavební a provozní elektrikáři Provozní elektrikář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 115 kč, mzda max. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Břidličná, Bruntálská 167, PROVOZNÍ ELEKTRIKÁŘ, Zajišťuje údržbu a chod elektro zařízení, provádí identifikace poruch, kvalifikované opravy, spolupracuje se zaměstnancem strojní údržby. Provádí údržbu na nevýrobním zařízení. , Požadujeme - vyučen v elektro oboru, zkoušky vyhl.50/1978 Sb., min.§6, průkaz jeřáb sk. O + vazač, řízení motorového vozíku vítáno, ranní až směnný provoz (po zaučení nepřetržitý) , Mzda 115,- Kč až 120,- Kč hod vč.prémií a příplatků ze směnného provozu., Hlásit se u Mgr Škrkoňové - tel. č. 554 222 646, Z : 5.1.2018 A : 19.4.2018 A : 14.5.2018. Pracoviště: Al invest břidličná, a.s., Bruntálská, č.p. 167, 793 51 Břidličná. Informace: Ivana Škrkoňová, +420 554 222 646.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

U památníku geniálního architekta Leopolda Bauera se odehrál koncert Dechového orchestru mladých DOM Krnov. Krnovští muzikanti tímto způsobem připomněli 80 let od úmrtí slavného rodáka.
28

Krnov si připomíná Leopolda Bauera

Vinogradov se vrátil do Krnova po dvaceti letech, oslavil zde konec války.

Vinogradov se vrátil do Krnova po dvaceti letech, oslavil zde konec války

Poznámka Fidela Kuby - Den vítězství

Zatímco prvomájové zpravodajství patřilo komunistům, v Den vítězství na sebe strhla pozornost ČSSD.

Antonín Mura: Opava je pro mě srdeční záležitost

Během minulé středy se na opavském fotbalovém stadionu slavil postup Slezského FC do naší nejvyšší soutěže. Nechyběl u toho ani trenér bruntálské Slavoj Olympie Antonín Mura.

Trojitá zlodějská bezostyšnost a uzamčení Beskyd před uhlobarony: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 21. května 2018.

Krnovský aeroklub nabízí vyhlídkové lety nad Jeseníky

Krnovsko lze poznávat nejen pěšky, na kole, v autě nebo z lodi, ale také z ptačí perspektivy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT