Petici za vodu už řešili krnovští zastupitelé a brzy se jí bude zabývat i Senát. Imunitní výbor Senátu bude zjišťovat, proč senátor Jaroslav Palas z krnovské trafiky odnesl petici přes hlasité protesty majitele.

Hlavním požadavkem signatářů Petice za vodu je odvolání Jakuba Horáčka z funkce předsedy dozorčí rady Krnovských vodovodů a kanalizací (KVaK). Podnikatel Jakub Horáček byl v minulosti asistentem a poradcem Jaroslava Palase, když působil na ministerstvu zemědělství a na krajském úřadu.

Dnes si Jaroslav Palas od Horáčkovy firmy pronajímá svou krnovskou senátorskou kancelář v Revoluční ulici.

Incident v trafice

Když iniciátoři Petice za vodu začali sbírat podpisy za Horáčkovo odvolání z dozorčí rady KVaK, přišla z Palasovy strany zcela nečekaná reakce. Osobně navštívil trafiku krnovského zastupitele Ladislava Sekaniny, která sloužila jako místo pro sběr podpisů.

„Přišel kolem půl páté večer a začal povykovat, co to má znamenat, ať mu to vysvětlím," popsal Sekanina Deníku chování senátora Palase, se kterým se zná řadu let. Sekanina se snažil Palasovi vysvětlit příčiny a účel petice. Při tom se nečekaně musel bránit nařčení, že šíří fámu o tom, jak Palas hodlá KVaK zprivatizovat.

Nic takového ale obsahem petice nebylo. Petice za vodu vyzývala k přijetí politické zodpovědnosti těch, kteří stojí za odvoláním jednatelů KVaK, ale o privatizaci ani o Palasovi se vůbec nezmiňuje.

Kdo je tu lhář?

„Senátorovi Palasovi jsem vše vysvětlil a ujistil ho, že nic takového, z čeho nás obviňuje, Petice za vodu neřeší," řekl Sekanina den po incidentu.

„Oznámil mi, že půjde na policii a pak odešel. Za půl hodiny se ale vrátil s tím, ať mu petici vydám. To jsem udělat nemohl, protože je majetkem celého petičního výboru. Senátor mi ale přesto vzal text petice a složku s několika podepsanými petičními archy a odešel," popsal Sekanina roztržku s Palasem den po incidentu.

Čekal do rána, zda se Palas po prostudování Petice za vodu uklidní a přijde zabavené písemnosti vrátit. Když se tak nestalo, nahlásil událost policii ČR.

Jaroslav Palas se později v médiích hájil, že měl plné právo odnést si text petice stejně jako každý potenciální petent. Popřel, že by společně s peticí odnesl také složku s petičními archy a Sekaninu označil za lháře. Sekanina ale na ukradených podpisech trvá a naopak Palase označil za lháře.

Při předání Petice za vodu na krnovské radnici napočítali 3300 podpisů. Podle tvrzení Ladislava Sekaniny Palas zabavil archy asi se dvěmi stovkami dalších podpisů.

Přestupek

Policie ČR Palasovo extempore v Sekaninově trafice vyhodnotila jako přestupek a předala případ do kompetence přestupkové komise Městského úřadu v Krnově. Pro krnovské úředníky to byla nestandardní situace, protože málokdy se setkají s pachatelem přestupku, kterého chrání poslanecká imunita.

„Bylo zahájeno přestupkové řízení, které je ze zákona neveřejné. Následně naše organizační oddělení, v jehož kompetenci jsou přestupky, postoupilo věc na základě žádosti obviněného mandátovému a imunitnímu výboru Senátu. Postupovalo v souladu se zákonem o přestupcích, který se týká také přestupků, jichž se dopustili poslanci a senátoři.

Přestupek tak bude projednán v disciplinárním řízení podle zvláštních právních předpisů," vysvětlila mluvčí krnovské radnice Dita Círová, proč Palas bude důvody svého jednání vysvětlovat imunitnímu výboru a nikoliv přestupkové komisi.

„Využil jsem svého práva, protože věřím, že výbor projedná celou záležitost z širšího pohledu. Trvám na tom, co jsem uvedl i do policejního protokolu: žádné petiční archy jsem nevzal," vysvětlil Palas novinářům MF Dnes, proč dal přednost disciplinárnímu řízení na politické půdě Senátu.

Mandátový a imunitního výbor Senátu určí zpravodaje, který se seznámí s detaily Palasova případu a navrhne řešení. Lze očekávat, že rozhodnutí o vině či nevině Jaroslava Palase budeme znát do poloviny dubna.