Typickým příkladem je pan Petr, klient rýmařovské nemocnice, kterému osudový okamžik změnil celý pohled na svět.Petr v osudný den 30. dubna 2022 pracoval na stavbě nedaleko Hradce Králové. Pohyboval se po lešení, když se souhrou nešťastných náhod zřítil z výšky na zem. Petrovo bezvládné tělo našli až po nějaké době kolegové ze stavební firmy a přivolali rychlou záchrannou službu. Vrtulník transportoval pana Petra do nemocnice.

Češi a Rumuni  v rýmařovské nemocnici společně uctili prvního beznohého pilota na světě. Gheorghe Bănciulescu havaroval v Jeseníkách 12. září 1926, a lékaři v Rýmařově mu zachránili život. 20. července 2023
VIDEO: Stíhačky nad Rýmařovem uctily prvního beznohého pilota na světě

Tím nastal kolotoč chirurgických zákroků, léčby, rehabilitace a nekonečného pobytu ve zdravotnických zařízeních. „Na pád ani jeho příčinu si nepamatuji. Protože jsem spadl přímo na hlavu a zranění byla vážná, nepamatuji si ani některá období přímo po úraze,“ vypráví pan Petr. 

Pomohli mu v Rýmařově

„Po převozu z Hradce do Krnova jsem nebyl v dobré fyzické ani psychické kondici, měl jsem velké problémy s komunikací s okolím, v té době byli kolem mě hlavně lékaři a sestry. Nebylo mi dobře. Jediné, co mě drželo nad vodou, byly návštěvy mojí rodiny. Díky aktivitě a přístupu mojí rodiny, a hlavně sestry Moniky, jsem se časem psychicky i fyzicky zlepšil. Byl jsem převezen do nemocnice v Rýmařově na oddělení ošetřovatelské péče, kde jsem si také ještě docela dlouho pobyl a doslova se probíjel vleklými zdravotními problémy. Štěstí se na mě přece jen usmálo, a to ve chvíli, kdy mi byla nabídnuta možnost pobytu v Sociální službě Podhorská, která je provozována přímo v Nemocnici Agel Podhorská v Rýmařově,“ zrekapituloval pan Petr změny, které v jeho životě způsobil úraz.

Stále musí být pod dohledem odborníků z urologie, neurologie a ORL

„Po pádu mám rozsáhlé problémy se sluchem a po dlouhodobém pobytu v nemocnici i oslabené svalstvo. Snažím se rehabilitovat a poslouchat rady zdravotníků. Úraz hlavy způsobil, že mám časté potíže s bolestmi hlavy, které mě zpočátku omezovaly v kontaktu s ostatními klienty Sociální služby Podhorská. Teď po pár měsících už je to o poznání lepší. Bolesti hlavy se občas ještě objeví. Zjistil jsem, že ke svému životu potřebuji mít lidi kolem sebe. A tady, v sociální službě, mám se všemi, ať už pracovníky, tak ostatními klienty pěkný vztah, řekl bych,“ uvádí pan Petr, který se rád zapojuje do aktivit, které pracovníci klientům v rámci každodenních činností nabízejí.

Osud pana Petr změnil pád z lešení a těžký úraz v dubnu 2022. V rýmařovské nemocnici se stal klientem Sociální služby Podhorská, kde za pomoci odborníků začíná novou etapu svého života. Foto: AgelZdroj: Nemocnice AGEL PodhorskáJiž několik měsíců využívá možnosti učit se zde angličtinu pod vedením aktivizačního pracovníka. „Některá slovíčka znám z filmů a písniček, ale k dorozumění to úplně není. Nevím, kolik se toho za pobyt zde v sociální službě stihnu naučit, ale i kdyby to na konverzaci nestačilo, alespoň si procvičuji paměť a učím se základům,“ míní pan Petr.

Aktivizační pracovník Sociální služby Podhorská procvičuje také s dalšími zájemci z řad klientů cizí jazyky. „A právě výuku anglického si, mimo jiné činnosti, pan Petr vybral k tomu, aby se rozvíjel a pracoval na sobě,“ sděluje vedoucí Sociální služby Podhorská a sociální pracovnice Miroslava Hořínková.

„Pracovníci Sociální služby Podhorská připravují pro klienty pravidelné společné i individuální aktivity a činnosti, během kterých si mohou procvičit paměť, jemnou motoriku, nebo protáhnout a posílit celé tělo. Dále pro klienty připravují společné povídání, vzdělávací aktivity, promítání filmů, společně vaření, poslech hudby, procházky v nedalekém parku nebo na různých místech města Rýmařov. Na začátku roku 2023 Sociální služba Podhorská slavnostně zahájila provoz Nácvikové místnosti, která slouží právě pro společná setkávání a aktivity klientů," doplnila Hořínková.

„Jsem tady šťastný. Jsou zde jedničkové služby, a starost pracovníků i paní vedoucí jsou prostě perfektní. Díky nim se pomalu vracím do života. S nimi tu naději mám,“ dodává na závěr vyprávění pan Petr, klient Sociální služby Podhorská v Rýmařově.