Vytvořené snímky se ukládají přímo do karty daného pacienta a následně mohou být k dispozici v případě potřeby nejen lékařům z krnovské nemocnice. Díky internetu není problém tyto snímky následně poskytnou jinému zdravotnickému zařízení a pacient tak není nucen absolvovat další rentgenová vyšetření.

Rentgen přímo při operaci

Tento moderní přístroj v hodnotě necelých šesti a půl milionu korun bude sloužit lékařům při traumatologických, chirurgických, ortopedických, neurochirurgických i urologických operacích a dále při radiologických intervencích.

„Zařízení nám vlastně umožňuje lépe vidět a viděné si rychle předávat záznamy dále. Například u zavádění implantátu lze vše sledovat na monitoru a současně dokumentovat a ukládat rentgeny v digitální podobě," vysvětlil přínos nového přístroje ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec.

Tento nový pojízdný rentgenový přístroj je již vybaven efektivním systémem pro snížení dávky rentgenového záření pro pacienta.

Snížení radiace pro pacienty

Přístroj s nastavitelným otočným ramenem využijí lékaři k rentgenové navigaci při operacích zlomenin horních a dolních končetin a rovněž při některých operacích v oblasti břicha. „Přístroj má i cévní program a bude možné jej i využít při cévních operacích nebo při takzvaných kombinovaných výkonech, kdy se na operaci podílí cévní chirurg a intervenční radiolog," uvedl primář radiologického oddělení Ivo Šenkyřík.

Výhodou přístroje je jeho lehká manipulovatelnost a snadné ovládání nejen na operačním sále ale i při přepravě přístroje na jiné pracoviště.

Anna Dohnalová