Není bez zajímavosti, jak mráz a sníh ovlivňují v únoru návštěvnost u lékařů. Zejména po ránu se nikomu do extrémního mrazu nechtělo. „Mohu potvrdit, že chodí do naší ordinace o něco méně lidí, než je obvyklé,“ řekla bruntálská praktická lékařka Věra Šindelová.

Podle ní se raději lidé nyní pořádně vyleží pod peřinou, než někam vyrazí. Ráno, když přijde lékařka do práce, není v čekárně ani noha, lidé začnou více chodit až okolo poledne.

Co se týká nemocnosti, není v polovině února vyšší než jindy. „Zatím epidemie chřipek ani angín nenastala. Ošetřujeme obvyklé počty těchto pacientů, nemocnost je běžná, epidemie zatím nehrozí,“ potvrdila Šindelová. Obyvatelům regionu radí, aby jedli dostatek vitaminů, přijímali dostatek tekutin a aby raději příliš po ránu nevětrali. Dobré je i omezit chůzi po venku. Dále je třeba předcházet úrazům na chodnících.

Chirurgové zaznamenali jen o něco menší nárůst úrazů. „Pacientů máme mírně nadprůměr, rozhodně nejde o počet extrémně vysoký,“ sdělil primář chirurgického oddělení krnovské nemocnice Bronislav Sedláček. Primář uvedl, že lyžaře a jiné zimní sportovce ošetřují na oddělení spíše o víkendech.

V průběhu týdne nebezpečí hrozí především seniorům, kteří se nechávají ošetřovat po pádech na ledu a sněhu.