Nacistická propaganda událost interpretovala jako teror Čechů vůči místnímu obyvatelstvu. Most přes řeku Bělou už zase stojí a v současnosti prochází celkovou rekonstrukcí. Jak to tehdy vlastně bylo?

Fanoušci vojenské historie v sobotu 4. září v Širokém Brodě znovu představí dávné příběhy, které se zde odehrály v letech 1938 až 1945.

Osmdesáté výročí Liptaňské tragédie kromě pietního kladení květin k památníkům letos provázela také rekonstrukce této události.
Sešli se na místě Liptaňské tragédie po osmdesáti letech

Krnovský Klub vojenské historie KVH Maxim oslaví dvacet let od svého založení opravdu velkolepou podívanou. Ve spolupráci s obcí Hradec - Nová Ves a Jesenickým horským spolkem vrátí Široký Brod do doby, kdy se jmenoval Breitenfurt. Sobotní akce nazvaná Široký Brod/Breitenfurt 1938 začíná v 9 hodin položením květin k pomníku před kostelem. Následuje spanilá jízda historické vojenské techniky z Hradce – Nové Vsi přes Písečnou do Širokého Brodu.

Jak vypadala Osoblaha na konci války? Co se zde odehrálo, když sovětská Rudá Armáda zaútočila na německé obránce? Jak se v té době vedlo civilnímu obyvatelstvu? To měla divákům ukázat rekonstrukce v podání klubů vojenské historie a místních ochotníků.
Válečná show ukázala Osoblahu v roce 1945

Co se zde odehrálo v roce 1938 kolem mostu přes řeku Bělou se dozvíme z rekonstrukce událostí, která začíná ve 12 hodin, v pravé poledne. Program pokračuje ve 14 hodin v Hradci Nové Vsi ukázkami bojových operací na konci války v roce 1945. Vstupné je dobrovolné.

Než se začnou rozléhat Širokým Brodem výstřely a výbuchy, představím nám fanoušci historie v kostýmech všední život v předmnichovském pohraničí. Z polní kuchyně voní oběd, místní ženy prodávají vojákům mléko a chleba. Vojáci poslouchají rozhlas a diskutují s velitelem, jestli opravdu dojde k boji. Idylku přeruší pašeráci zbraní a první střety příslušníků SOS a četnictva se skupinkami Freikorpsu.

Film s pracovním názvem Druhá republika o víkendu natáčelo v Krnově ostravské studio České televize. V komparzu si zahrála i řada Krnovanů. Režisérem je Aleš Koudela.
Režisér Aleš Koudela natáčel v Krnově televizní film

Velkým finále bude odstřel mostu, úžasné efekty plné dýmovnic a odsun českých vojáků. Místní obyvatelstvo vítá německé jednotky květinami jako osvoboditele.Velkolepá podívaná plná drobných příběhů, přesných dobových kostýmu a efektů jak z válečného filmu nás čeká také za bývalou školou v Hradci Nové Vsi, kde se přesuneme do roku 1945. Přijeďte také na Jesenicko zakončit prázdniny didaktickou show, ve které desítky znalců válečné historie střílí slepými náboji.