V zámku v Linhartovech se jarmark uskuteční v sobotu 1. prosince od 9 do 16 hodin. Návštěvníky čeká přehlídka regionálních produktů, vánoční dekorace, adventní věnce, keramika, košíkářské zboží, šperky, malovaný textil, pedig, koření a bylinky, perníčky, svíčky, zabíjačkové pochoutky, trdelníky, punč i pečené kaštany. Jarmarku se zúčastní na osmdesát řemeslníků.

Příští týden je na řadě zámek Hošťálkovy. Otevře se pro veřejnost v sobotu 8.12. od 10 do 16 hodin. Akce Vánoční putování zde nabídne vánoční a adventní zvyky, ochutnávku tradičních jídel i oživení dávno zapomenutých prosincových svátků. Pro ty, kteří chtějí zámek lépe poznat, je připravena série komentovaných prohlídek.

Další týden je na řadě zámek ve Slezských Rudolticích, který v sobotu 15. prosince pořádá adventní koncert. Vystoupí na něm sólistka opery a operety Slezského divadla v Opavě sopranistka Zdena Mervová a její kolega Peter Doos, který zpívá bas. Slovem a vlastní poezií jejich vystoupení doplní písničkář a výtvarník Oldřich Kolovrat.

K TÉMATU

Pro rudoltický zámek hlavní podzimní událostí bývají Kateřinské trhy, protože svatá Kateřina Alexandrijská je patronkou obce. Má svátek 25. listopadu. Češi si tento den připomínají díky svému císaři a králi Karlu IV, který 25. listopadu 1332 na den svaté Kateřiny slavně zvítězil v dnešní Itálii v bitvě pod hradem San Felice. Přestože Karel byl tehdy sotva šestnáctiletý holobrádek, v bitvě projevil velkou statečnost a utrpěl zranění. Po vítězství byl spolu s mnoha spolubojovníky pasován na rytíře a od těch dob se u nás sv. Kateřině staví kostely, sochy a obrazy.