Příznivci ovoce a zahradničení se mohou přihlásit na celodenní seminář, který v sobotu 22. října od 8 hodin začíná v Nedělní škole řemesel ve Stránském. Odborní lektoři jim v teoretické části vysvětlí jaké staré a nové odrůdy se pěstují na Rýmařovsku, a zasvětí je do základů pomologie.

Zaměří se také na šetrnou ochranu před škůdci a chorobami, a pak v praktických ukázkách vysvětlí jak se mají ovocné stromy vysazovat, roubovat a prořezávat. Kurzy pro začínající zahrádkáře a sadaře jsou bezplatné včetně výukových materiálů. Zájemci se mohou přihlásit na telefonním čísle 776 602 644 nebo si najít přihlášku na webové stránce www.ovocne-stezky.cz.

Podzimní termín je ideální pro ty, kteří si chtějí ještě letos nové vědomosti o výsadbě ovocných stromů hned vyzkoušet na vlastní zahrádce. Program doplní povídání o ekonomických aspektech ovocnářství. Celodenní kurz uzavřou ukázky výsadby. Zájemci se mohou hlásit také prostřednictvím e–mailu na kontakt@ovocne-stezky.cz.

Kromě ovocnářských kurzů, zájezdů, besed, výstav a přednášek provozuje iniciativa Ovoce k lidem, lidé do sadů také webovou stránku www.ovocne-stezky.cz a vydala na toto téma publikaci.

„Chtěli bychom také požádat veřejnost o spolupráci. Sháníme fotografie nebo obrázky, které se nějak vztahují k historii ovocnářství nebo obecně k zemědělství na Rýmařovsku i v sousedních regionech. Snažíme se mapovat nejen sady se starými odrůdami ovoce, ale také hledáme sušírny ovoce, moštárny, pálenice a všechno ostatní, co s ovocnářstvím souvisí.

Na Krnovsku a Osoblažsku jsme také vyznačili ovocné stezky kolem starých sadů pro turisty i cyklisty,“ uvedl za organizační tým Radim Lokoč z iniciativy Ovoce k lidem, lidé do sadů.