„Tentokrát výstavu zahájíme v tichosti bez vernisáže. Ta bude až později. Včas oznámíme, až to bude možné. Pokud se něco nepokazí, od 3. května mohou být otevřeny i galerie a kulturní památky. K návštěvě naší Rychty tedy můžete využít již první následující víkend. Otevíráme v sobotu 8. května. Máme zde krásná díla Tibora Červeňáka - umělce, který má k našemu regionu velké pouto. Určitě stojí za shlédnutí! Samozřejmě se Rychta otevírá se vším všudy, tedy se zrcadlovým labyrintem a nově i s opravenými tajemnými sklepy,“ vzkazují organizátoři z Úvalna s tím, že Rychta bude mít otevřeno od 8.5. o víkendech a ve svátky vždy od 9 do 17 hodin.

Tibor Červeňák a Krnovsko

Výstavou „Obrazy a sochy“ se Tibor Červeňák vrací na Krnovsko, které významně ovlivnilo jeho život. „Právě v Krnově, kde v dětství pár let pobýval, navštívil ateliér sochaře a medailéra Mikuláše Rutkovského. Tady pochopil, že výtvarné umění a tvorba bude jeho životní cestou. Přes veškerá úskalí, kterými ve svém životě prošel, se stal malířem, jehož díla jsou zastoupena v galeriích a soukromých sbírkách doma i ve světě,“ uvedla kurátorka Červeňákovy výstavy Radana Zapletalová.

Snímky z dalších výstav Tibora Červeňáka:

Fotogalerie: Tibor Červeňák a jeho dílo

Setkání mistra a žáka

Tibor Červeňák se v Krnově setkal s mistrem Mikulášem Rutkovským jako devítiletý hoch. Už byl mezinárodně respektovaný umělec a žil v Belfastu, když pocítil potřebu pátrat na internetu po Mikuláši Rutkovském, aby mu poděkoval, že mu pomohl najít životní cestu. „Asi na třetí pokus jsem na stránkách Deníku našel článek o Mikuláši Rutkovském. Okamžitě jsem se ho pokoušel z Belfastu kontaktovat, abych mu sdělil, co jeho příklad v mém životě způsobil,“ popsal Červeňák pátrání žáka po osudech svého životního učitele. Nemohl tušit, že Mikuláš Rutkovský byl v té době už hodně nemocný a celé měsíce pobýval v nemocnici.

„Smrt nemůžeme počítat za konec jeho příběhu, dokud žijí lidé jako já, které tak zásadně ovlivnil. Kdykoliv si na něj vzpomenu, jsem zase zpátky v tom pocitu, který jsem prožil, když mi bylo devět let. Jedno vím určitě. Mé dětské setkání s ním nebyla náhoda,“ popsal Červeňák svůj osudový příběh před deseti lety redaktorovi Deníku.