Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osud hrobky není lidem z Albrechtic lhostejný

Město Albrechtice – Romantické místo na úpatí kopce Dubí v bývalé zámecké oboře si před sto lety vybrali k poslednímu odpočinku příslušníci šlechtického rodu Keil von Eichenthurn. Co s ní bude dál?

20.7.2014 1
SDÍLEJ:

Hrobka rodu Keil von Eichenthurn pod kopcem Dubí je vlastně lesní kaple s kryptou. Místní, kterým není lhostejný její havarijní stav, už připravují projekt na záchranu.Foto: Karel Knapp, ZŠ Město Albrechtice

Protože výletníky na kopec Dubí láká vycházková stezka Lesů ČR i nový městský turistický okruh, mnozí návštěvníci si kladou otázku, co bude se zchátralou hrobkou dál. Nikdo z potomků Keil von Eichenthurn už na Albrechticku nežije a podle katastru nemovitostí tato stavba vlastně neexistuje.

Pouze pozemek pod ní patří Lesům ČR.

Část střechy se propadla a je téměř bez krytiny. Chybí okna i dveře. Pohozené kameny prozrazují, že zde kdysi bývalo schodiště. V interiéru kaple je pár posledních zbytků štukové výzdoby. Jen nápis Familie von Eichenthurn kupodivu přečkal do dnešních dní bez úhony.

Chátrání rychle pokračuje, takže pokud se nepodaří aspoň provizorně aristokratickou hrobku zabezpečit, brzy nebude co zachraňovat. Přitom hrobka může být nejen zajímavým turistickým cílem, ale vzpomínkou na rodinu, ze které pochází zakladatelé Železáren a drátoven Bohumín.

Zájemcům o regionální vlastivědu připomíná noblesní vkus rodu, který si na sklonku rakousko-uherské monarchie postavil hrobku s antickým tvaroslovím a dórskými sloupy citlivě zakomponovanou do lesního prostředí.

„Naučná stezka Dubí vrch již třetí rok poskytuje na informačních tabulích údaje o historii Hynčic a seznamuje s tím, co všechno postavili na našem území opavští podnikatelé Vincenc Tlach a Vincenc Keil. Stezka má bohužel i jedno nepěkné místo, a to totálně zdevastovanou, kdysi majestátní hrobku rodiny Keil von Eichenthurn.

Tady bude návštěvníkům jistě smutno a nebudou se cítit dobře," upozorňuje Karel Handlíř v materiálech městského informačního okruhu.

Místní nadšenci připravují projekt na záchranu hrobky, plánují vydat historický kalendář a výtěžek z prodeje použít na provizorní zastřešení tohoto unikátního díla. Právě začínají aspoň s úklidem okolí za pomoci zaměstnanců albrechtického sběrného dvora.

Autor: František Kuba

20.7.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Žáčci třídy 1.B Základní školy Bruntál, Jesenická 10, se svou třídní učitelkou Evou Kostrůnkovou.

Představujeme prvňáky ZŠ Bruntál, Jesenická

V celorepublikové soutěži kraj reprezentuje Havlík

V každém kraji je v těchto dnech vyhlašován vítěz soutěže Vodafone Odpovědná firma roku 2017. V Moravskoslezském kraji vyhlásily jako nejodpovědnější společnost výrobce tyčinek se sýrem a solí Havlík Opal.

Petr Kameník: Zranění útočníci nám citelně chybí

/ROZHOVOR/ Rýmařov se v posledním kole MSFL představil na půdě Petřkovic. Byť proti ostravskému celku v sobotu odpoledne nepodal špatný výkon, nakonec hosté prohráli 2:3.

Havárie ústředny vyřadila z provozu telefony na radnici

Od „pátku třináctého“ je mimo provoz nejen přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně, ale také telefonní ústředna v budově krnovské radnice.

Krnov obnovil jednání o bývalé slévárně

Pětihektarový pozemek po zbořené krnovské slévárně stále čeká na své využití. Majitel pozemků po Slezské komerční slévárně (SKS), firma Fascination, loni nabídla městu Krnov pět hektarů za 15 milionů korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení