Úkolem Osoblažského cechu je podporovat zaměstnanost a vlastně i zaměstnatelnost lidí na Osoblažsku. Iniciuje zakládání takzvaných sociálních podniků v regionu s vysokou nezaměstnaností. V roce 2015 činnost Osoblažského cechu podpořil Moravskoslezský kraj částkou 150 tisíc korun, které sloužily na úhradu mzdy projektového manažera.

„Díky této podpoře jsme mohli přijmout projektového manažera, který připravoval analýzy, rešerše, projektové záměry a podnikatelské plány a od září připravoval konkrétní projektové žádosti," uvedl ředitel společnosti Osoblažský cech Jan Bezděk.

Výstupem jsou projekty, které se věnují dlouhodobě nezaměstnaným na Osoblažsku a osobám ze sociálně vyloučené lokality.

„Účastníci projektu by měli získat zpět pracovní návyky a lepší uplatnitelnost na otevřeném trhu práce, než mají nyní jako dlouhodobě nezaměstnaní. Rovněž je důležitým prvkem projektu takzvaná práce na zkoušku" doplnila Kristýna Korchanová, projektová manažerka Osoblažského cechu.

Osoblažský cech v uplynulých měsících založil dceřinou společnost Sladké Osoblažsko, s.r.o., která je sociálním podnikem. Projektová manažerka zpracovala žádost o podporu tohoto sociálního podniku, ve kterém by mělo vzniknout pět pracovních míst. Jeho výrobním programem má být výroba marmelád, džemů, pečených čajů a medu.

„Doufáme, že se nám podaří se žádostmi uspět hned napoprvé a projekty začneme realizovat od července 2016," uzavřel Jan Bezděk.