„Zpočátku byly parní jízdy určeny hlavně fanouškům železnic a turistům, ale poslední dobou se stále více zapojují také místní. S obcemi kolem Osoblažky spolupracujeme na zajištění programu a zázemí pro výletníky. Logo na lokomotivě i přítomnost starostů na zahájení parní sezony na Osoblažce symbolizuje společné cíle železničářů a místních," vysvětlil ředitel Slezských zemských drah Ludvík Semerák.

Díky iniciativě starostů například letos konečně mají cestující na Osoblažce k dispozici odemčené nádražní toalety.

A co vlastně logo Mikroregionu Osoblažsko symbolizuje? „Kruh kolem představuje osoblažskou krajku, která zosobňuje, jak se hrdě hlásíme k dávným tradicím našeho regionu. Další symbolika představuje parní vláček, úzkokolejku, úžasnou přírodu a úrodnou pohádkovou krajinu plnou zajímavých památek.

Logo turistům připomíná vše podstatné, za čím má smysl přijet na Osoblažsko. Každý si zde najde, co je mu blízké," představila logo Osoblažska starostka Dívčího Hradu Božena Mruzíková, podle níž je určeno hlavně k prezentaci regionu navenek.

„Místní dobře vědí, co zde máme zajímavého, ale spoustu z toho nedokážou v dostatečné míře propagovat," dodala Mruzíková, která je současně předsedkyně Mikroregionu – Sdružení obcí Osoblažska.

Program na Osoblažce podpořily nejen obce, kterými trať vede, ale také spolky jako Královský stolec nebo obecně prospěšná společnost Osoblažský cech, která výletníkům nabízí místní produkty. Úkolem cechu bude posloužit hladovým turistům, kteří dorazí parním vlakem do Osoblahy v době oběda.

Cech společně založily nejen Osoblaha, Slezské Pavlovice a Dívčí Hrad, které spojuje úzkokolejka, ale také Hlinka, která leží mimo trasu železnice. To je důvod, proč starosta Hlinky Marcel Chovančák si cestu úzkokolejkou vyzkoušel poprvé v životě.