VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osoblažsko hledá lék na potíže

Osoblaha - Starostové Dívčího Hradu, Hlinky, Osoblahy a Slezských Pavlovic podepsali v Osoblaze memorandum o spolupráci s vládní Agenturou pro sociální začleňování.

15.4.2013 6
SDÍLEJ:

Memorandum o spolupráci podepisují starostka Osoblahy Dagmar Machaňová a Martin Šimáček, ředitel vládní Agentury pro sociální začleňování.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

Agentura pro sociální začleňování, která už několik let působí například v Bruntále, se nyní chystá pomáhat také mikroregionu Osoblažska.

Okres Bruntál má v rámci České republiky nejvyšší nezaměstnanost, a mnohé obce Osoblažska jsou na tom s pracovním uplatněním nejhůř v rámci nejhoršího okresu.

„Z vysoké nezaměstnanosti plyne řada dalších problémů jako je zadluženost, odliv vzdělaných mladých lidí a tím způsobená nízká vzdělanost současného obyvatelstva i uměle stárnoucí populace. Dalšími navazujícími problémy je nárůst kriminality, velká migrace nebo zvyšující se podíl obyvatel, kteří potřebují bydlení, ale práci nemají a pouze využívají systém sociálních dávek. Jak vidíte, jednoduché to na Osoblažsku nemáme," popsala současnou situaci regionu starostka Osoblahy Dagmar Machaňová s tím, že tyto problémy mají několik příčin.

Zapomenuté Osoblažsko

Nevýhodou je určitě geografická poloha daleko od větších měst, která prodraží logistiku všem, kteří by zde chtěli podnikat. Příčiny současného neutěšeného stavu na Osoblažsku najdeme i v historii. Komunistický režim při poválečném dosídlování Osoblažska vše vsadil na jedinou kartu - zemědělství.

„Zdědili jsme z tohoto období absenci rozvinutého zpracovatelského průmyslu a dnešní nepřirozenou venkovskou zástavbu. Další závažnou příčinou neutěšeného stavu byl dlouhodobý nezájem státu o řešení těchto socioekonomicky znevýhodněných oblastí. Troufám si tvrdit, že ještě dnes nemá stát koncepci rozvoje venkova a zvláště oblastí jako je Osoblažsko," dodala starostka Machaňová.

Čím agentura pomůže

Zástupci Dívčího Hradu, Hlinky, Osoblahy a Slezských Pavlovic loni uspěli ve výběrovém řízení, a tak začala spolupráce s agenturou. Prostor pro zapojení ostatních obcí Osoblažska je samozřejmě otevřený.

Cílem je vytvoření společné platformy „Partnerství pro socioekonomický rozvoj Osoblažska", jejímiž členy budou kromě zástupců obcí a agentury také školy, policie, neziskové organizace, instituce i podnikatelé, kteří budou společně formulovat hlavní problémy regionu a navrhovat řešení.

„Na Osoblažsku asi nepotkáte nikoho, kdo by neměl v příbuzenstvu nebo v okruhu blízkých někoho v evidenci úřadu práce. Je to dlouhodobý trend, takže mnohým chybí víra, že to můžeme změnit. Nechci se vracet do minulosti a analyzovat po kom jsme zdědili tak svízelnou situaci, ale spíš chci hledat vize pro budoucnost. Obce mají nápady, co by se dalo dělat, ale není v jejich pravomoci je uskutečnit," vysvětlila starostka Dívčího Hradu Božena Mruzíková a co si od spolupráce s agenturou slibuje: pomoc s výběrem dotačních titulů a s přípravou projektů, které přispějí k rozvoji regionu.

Vyloučená lokalita

Podle Murzíkové už celé Osoblažsko splňuje definici sociálně vyloučené lokality. „U nás není vyloučená jedna ulice, jedno sídliště, jedna čtvrť nebo jedna obec. Celé Osoblažsko splňuje definici sociálního vyloučení. Všichni máme ztížený přístup ke vzdělání, k práci i ke službám," dodala Mruzíková, která je i předsedkyní mikroregionu Osoblažsko.

Ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček starosty ujistil, že agentura ví, kam si sáhnout pro dotace a má zkušenosti řádově ze čtyřiceti podobně postižených obcí, takže dokáže odhadnout, který projekt bude životaschopný a přínosný.

„Až se zde po třech letech sejdeme, bude to příležitost porovnat k jakým změnám došlo. V období 2014 až 2020 bude boj s chudobou a sociální začlenění prioritou EU, takže získání dotací by neměl být problém. Musí ale směřovat do regionu tak, aby se nikdo nemohl cítit odstrčený.

Nejde jen o podporu zaměstnanosti nebo řešení dílčích problémů, ale komplexní podporu území. Tak by měl být náš cíl představen veřejnosti. Nejsme tu pro zaměstnanost, ale pro celkový rozvoj," uzavřel Martin Šimáček.

Autor: František Kuba

15.4.2013 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Stavebnictví - Stavebnictví Stavbyvedoucí 25 000 Kč

Hlavní stavbyvedoucí Stavbyvedoucí. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: místo výkonu práce : Čsl. armády 1112/27a, Krnov, MÁTE ZKUŠENOSTI S VEDENÍM LIDÍ?, JSTE TECHNICKY ZDATNÝ A UMÍTE ZORGANIZOVAT PRÁCI DRUHÝM? , , Neváhejte a začleňte se do našeho týmu, který má bezpečnost na našich komunikacích ve svých rukou., , Co bude Vaší náplní práce?, , o odpovědnost za plnění plánu ve svěřeném úseku , o přímé vedení podřízených, o úzká spolupráce (koordinace prací) s jednotlivými úseky společnosti, o personální odpovědnost, plánování směn, o odpovědnost za efektivní využívání zdrojů a dodržování technologických postupů , o zajištění bezpečnosti na pracovištích, , Co od Vás očekáváme?, , o SŠ/VŠ vzdělání technického směru, o prokazatelnou praxi na obdobné pozici, o zkušenosti s vedením lidí, o dynamická osobnost, o aktivní a maximálně zodpovědný přístup k práci , o vyjednávací schopnosti, komunikativnost, výborné organizační schopnosti, samostatnost a flexibilitu, o odolnost vůči stresu, o uživatelská znalost práce na PC (MS Office) , o řidičský průkaz sk. B, , Co Vám nabízíme?, , o perspektivní pozici ve stabilní a úspěšné společnosti, o možnost seberealizace a uplatnění svých zkušeností a znalostí, o příležitost k profesnímu růstu a osobnímu rozvoji, o služební auto, možnost použití k soukromým účelům, o mobilní telefon, o notebook, o stravenky, čtvrtletní odměny a další benefity, , Místo pracoviště: Krnov, , Typ pracovního poměru: Práce na plný úvazek, doba určitá rok, poté doba neurčitá, , V případě zájmu o tuto pozici zašlete prosím svůj strukturovaný životopis na e-mail personalni@znackymorava.cz, Z : 20.12.2017 A : 8.1.2018. Pracoviště: Značky morava, a.s., Čsl. armády, č.p. 1112, 794 01 Krnov 1. Informace: Zuzana Hoferková, +420 725 089 796.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Pojišťovací poradce 15 000 Kč

Přepážkoví konzultanti v pojišťovnách Konzultant junior. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Jesenická 5, Do kanceláře v Bruntále hledáme nové kolegy., Podmínkou: trestní bezúhonnost a čistý záznam v registru dlužníku., Vyžadujeme: ochotu učit se novým věcem, samostatnost, flexibilitu., Nabízíme: Správa kmene, péče o stávající klienty, podpora manažera., Nástup možný dohodou., Životopisy zasílejte na e-mail : michaela.hozakova@ceskapojistovna.cz. Na základě Vašeho životopisu budete telefonicky pozvání na výběrové řízení. , , Z : 26.2.2018. Pracoviště: Čp distribuce s.r.o. - pracoviště bruntál, Jesenická, č.p. 1757, 792 01 Bruntál 1. Informace: Michaela Hozáková, +420 776 021 612.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 15 000 Kč

Obsluha ostatních strojů a zařízení na výrobu, zpracování, uchování potravin a příbuzných výrobků Pomocný dělník v pekárně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Bílčice 66, Hlásit se na tel. č. 554 745 261, Z : 22.5.2017 A : 12.3.2018. Pracoviště: Keclík zdeněk - pekařství, 793 68 Dvorce u Bruntálu. Informace: Zdeněk Keclík, +420 554 745 261.

Stavebnictví - Stavebnictví Projektant ve stavebnictví 30 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti projektování ve stavebnictví Projektový manažer. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Čsl. armády 27a, PROJEKTOVÝ MANAŽER, , Co bude Vaší náplní práce?, " Zodpovědnost za vedení stávajících i nových developerských projektů, " Zajišťování činností vedoucích k včasnému vydání územních a stavebních povolení, " Koordinace a zajišťování veškerých inženýrských činností a povolení, " Koordinace práce s architekty a projekčními kancelářemi při zajištění projektové dokumentace, " Zpracovávání ekonomických propočtů, " Vyhledávání a výběr nových dodavatelů, příprava smluvních dokumentů s dodavateli ve spolupráci s právníky, " Zajišťování veškerých činností pro výstavby včetně kontroly plnění závazků spolupracujících subjektů, " Kontrola průběhu realizace výstavby, " Jednání se zástupci samosprávy při předávání částí staveb do jejich správy, " Úzká spolupráce s vedoucím projektovým manažerem, " Reporting v SW easyProject pro řízení projektů, Co od Vás očekáváme?, " SŠ, VŠ vzdělání nejlépe stavebního směru, " Znalosti z developerských projektů (od analýzy projektu po realizaci, kolaudaci až do prodeje projektu) - výhodou, " Pokročilá znalost práce na PC - zejména Internet, nástroje MS Windows (malování, výstřižky apod.), MS Office - zejména Excel, Outlook, " Aktivní přístup k práci, vysokou odolnost vůči stresu, " Samostatnost, důslednost při plnění úkolů, " Systematické vedení práce, logické uvažování, " Velmi dobré komunikační a prezentační dovednosti, organizační schopnosti, " Řidičský průkaz sk. B, Co Vám za to nabízíme?, , " Platové podmínky 30.000 - 40.000,- Kč, " Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok, poté doba neurčitá, , Na co se můžete těšit?, o Perspektivní pozice v úspěšné a stále se rozvíjející společnosti, o Přátelské pracovní prostředí , o Možnost seberealizace a uplatnění svých zkušeností a znalostí, o Příležitost k profesnímu růstu a osobnímu rozvoji, V případě zájmu o tuto pozici zašlete prosím svůj strukturovaný životopis s fotografií na e-mail koritar@tgadevelopment.cz, , , Z : 1.3.2018. Pracoviště: Značky morava, a.s., Čsl. armády, č.p. 1112, 794 01 Krnov 1. Informace: Rostislav Koritar, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 22. března 2018

Sobotka o ústavním puči, výbuchy v Kladně a Keinkauf Land: videa dne

Vodní nádrž Slezská Harta.
31

Tip na sobotu: Světový den vody v Moravskoslezském kraji

Bezdomovec simuloval otřesy mozku za milion

Také na Krnovsku řádil pacient, který je stíhaný za neoprávněné čerpání financí zdravotní pojišťovny.  

Nacvičují taktiku pod ledem i ve vrtulníku

/FOTOGALERIE/ Vedou na Šifrech výcvik speciálních policejních jednotek. Jindy cvičí zásah z vrtulníku, loví výbušniny nebo mapují podvodní jeskyně. Jaké je zažívat dobrodružství na plný úvazek?

Bohuslav Sobotka končí v politice: Je na čase jít v profesním životě dál

/VIDEO, ANKETA/ Bývalý český premiér a dlouholetý předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka se rozhodl udělat to, co je v místních poměrech značně neobvyklé. Aniž by ho někdo nutil, nebo vybízel, složí poslanecký mandát a z vrcholné politiky odejde. ČSSD ale neopouští, zůstane řádovým členem. O svém rozhodnutí veřejnost informoval na svém facebookovém profilu. Ihned poté poskytl Deníku jako prvnímu osobně rozhovor.

AKTUALIZOVÁNO

Výbuch v chemičce zabil šest lidí. Ránu slyšeli v širokém okolí

/FOTOGALERIE, VIDEO SLEDOVALI JSME ON-LINE/ Při dnešním výbuchu v areálu chemičky Unipetrol v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku zemřelo šest lidí, další dva zranění byli transportováni do nemocnice, jeden z nich letecky. Lidem v okolí chemičky žádné nebezpečí nehrozí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT