Slavnostní vypravení prvního parního vlaku začne v deset hodin na nádraží v Třemešné. První výletníky, turisty a železniční nadšence zde uvítá krojovaná folklorní družina ze Slezského souboru Heleny Salichové. Jejich úkolem je vytvořit atmosféru z dob, kdy jízdy parních vlaků i lidové kroje byly na každodenním pořádku.

OSOBLAŽSKÁ KRAJKA

Jako specifická místní tradice bude představena ukázka paličkované krajky. V Osoblaze před válkou fungovala významná škola paličkované krajky, na kterou před pár lety navázali současní výtvarníci a znalci textilních technik. Osoblažská krajka se tak znovu stává známým pojmem i vyhledávaným suvenýrem.

Projížďka parním vlakem stejně jako osoblažská krajka získaly značku JESENÍKY originální produkt, která deklaruje provázanost s regionem Jeseníků.

ZA SELFÍČKA A RAZÍTKA OPLATKY

Na nádraží v Třemešné v 10.30 hodin bude představena nová soutěž pro turisty.

Díky aktivitám Euroregion Praděd, který propojuje různé subjekty z oblasti cestovního ruchu v Jeseníkách, připravil na období od května do konce prázdnin zajímavou oplatkovou soutěž, která bude symbolicky zahájena právě na Osoblažce.

„Pokud turista navštíví alespoň čtyři turistické cíle, nechá si dát na letáček razítko z navštíveného místa nebo si udělá populární „selfíčko", získá na informačním centru slaďoučké oplatky, ve kterých jsou navíc ukryté zajímavé ceny včetně pobytů pro celou rodinu v Jeseníkách.

Jde o infocentra v příslušné oblasti: Krnov, Bruntál, Rýmařov, Vrbno pod Pradědem a Jeseník," přiblížil zajímavou soutěž pro turisty a návštěvníky našeho regionu David Chovančík, předseda Klubu přátel osoblažské úzkokolejky.

PROGRAM V OSOBLAZE

Po symbolickém zahájení sezóny vyrazí v 10.45 hodin vlak v čele s dvěma parními lokomotivami na cestu z Třemešné do Osoblahy.

V Osoblaze bude pro návštěvníky připraven mezi 12. až 15. hodinou doprovodný program připravený Osoblažským cechem. „Osoblažský cech už třetím rokem připravuje program pro turisty na osoblažském nádraží, kde se zvláště děti mohou těšit na různé atrakce nebo jízdy na koních od paní Václavíkové z Minifarmy Osoblaha.

Rodiče budou mít možnost zhlédnout paličkování osoblažské krajky. Pro zvídavé zájemce bude také otevřeno Osoblažské retromuzeum v blízkosti náměstí," vyjmenoval Chovančík možnosti, jak trávit čas v Osoblaze. Na cestu zpět se parní vlak vydá v 15.08 hodin.

Provozovatelé parních jízd propagují i další akce v osoblažském regionu, které by mohly zajímat turisty. Jde například o Janovský jarmark, který se koná v sobotu 21. května, nebo zahájení sezóny na zámku v Linhartovech. Ve stejný den od 17 hodin začíná koncert Františka Nedvěda na zámku ve Slezských Rudolticích.

Hlavní sezóna pravidelných parních vlaků na Osoblažce začíná až v červnu. Na 4. června se chystá pro děti parní Pohádkový vlak s Loupežníkem Hotzenplotzem.

V létě, kdy budou parní vlaky jezdit každý víkend, bude ve spolupráci s Mikroregionem Osoblažsko a obcemi Osoblažska vypraveno několik dalších tematických vlaků. Bude to například Strašidelný vlak na večerní strašení v rudoltickém zámku nebo Gastrovlak na gastrofestival Ochutnej Osoblažsko.

Olympijský vlak promění Osoblažskou úzkokolejku v „malé Rio". Parní vlaky pak budou jezdit až do 18. září.