Déšť také vytvořil nečekaně velké laguny v sadech i na polích. V podmáčené půdě se snadno vyvrací stromy. Například Dívčí Hrad byl kvůli vývratu dlouho neprůjezdný.

„V kopci pod zámkem spadl na elektrické vedení mohutný strom, takže obec byla neprůjezdná. Hasiči museli řidiče posílat oklikou, než to energetici opraví. Kromě toho máme samozřejmě také spoustu práce s vodou, která se valí nejen v řece, ale také příkopy a po lesních cestách. Funguje tu komise pro mimořádné události a krizové situace, která v Dívčím Hradě kontroluje výšku hladiny, stav koryta řeky a vůbec, jestli je někde potřeba zajistit pomoc hasičů. Třeba při zatopení sklepa,“ uvedla zastupitelka Dívčího Hradu Zdeňka Spurná, která neodložila svou roušku ani venku při monitoringu povodní.

Rozvodněná řeka Opavice zaplavila silnici a odřízla Linhartovy od Města Albrechtic.
Krasovka dosáhla 3. stupně, potíže dělají i řeky Opavice a Osoblaha

V Bohušově se řeka Osoblaha změnila na pořádný veletok, ale navzdory vyhlášení druhého povodňového stupně se voda bezpečně drží v korytě. „To nic není, takové průtoky ani nestojí za řeč. Já pamatuji povodeň, při které nám celá tahle silnice zmizela metr pod vodou. To byl úplně jiný hukot,“ smál se Metoděj Gaja, když projížděl centrem Buhušova kolem rozvodněné Osoblahy.

Ve Slezských Rudolticích se tentokrát pořádně rozvodnila nejen říčka Lužná, ale také pohraniční potok Hrozová, který je v některých mapách pojmenovaný Trója. Přestože místní čerpají vodu ze stodol, garáží a sklepů, současně chválí starostu, že včas začal koordinovat stavbu hrázek z pytlů s pískem.

Noční deště zvedly hladiny řek na severní Moravě, 14. října 2020. Rozlitá voda z říčky Porubky v obci Vřesina.
AKTUALIZOVÁNO: Vytrvalý déšť zvedl hladiny řek v Moravskoslezském kraji

Rozvodněnou řeku si užívaly hlavně kačeny, které si konečně mohly v centru Rodoltic zaplavat na pořádně širokém toku. Místní každou chvíli s obavami sledovali, kdy se hladina dotkne lávek a mostků. Těch je ve Slezských Rudolticích opravdu hodně.

V Hrozové se voda prohnala příkopem, nad kterým rostou jabloně. Kalná hladina pokrytá plovoucími jablky dodala povodni kus podzimní romantiky.