Do celonárodní akce Noc kostelů 2010 se na Bruntálsku zapojí Andělská Hora, kde je kostel Narození Panny Marie, Břidličná s kostelem sv. Tří králů, Dětřichovice s kostelem sv. Michaela Archanděla, Dolní Moravice s kostelem sv. Jakuba st., Malá Morávka s kostelem Nejsvětější Trojice, Rudná pod Pradědem s kostelem sv. Jana Křtitele, Světlá Hora s kostelem sv. Barbory a Kateřiny a Václavov u Bruntálu s kostelem Neposkvrněného početí Panny Marie.

Kostely jsou dominantou každé české obce. Většina občanů je zná zvenčí, ale jejich varhany, zvony, sakristii, schodiště na věž nebo kůr neznají zblízka ani mnozí věřící. Nápad pozvat v nezvyklou pozdní hodinu do kostela každého, kdo má zájem nahlédnout do zákulisí, se zrodil v roce 2005 v Rakousku. Od té doby se šíří po Evropě nápad, jak atraktivní formou představit duchovní bohatství kostelů i těm, kdo do nich běžně nechodí.

Noc kostelů dává návštěvníkům, kteří se nehlásí k víře, příležitost setkat se s křesťanstvím prostřednictvím rozhovoru, varhanní hudby, umění, historie, architektury nebo emotivních zážitků z nočního kostela. Mnohé farnosti nabídnou k prohlídce běžně nepřístupná místa. Lidé se dostanou na varhanní kůry, do sakristie, krypty nebo do klášterů. Atmosféra noci dává příležitost oslovit lidi silným zážitkem.

Za vším stojí kněž Žukowski

„Program vytvářejí a realizují jednotlivé farnosti podle vlastních představ, což podněcuje tvořivost a zároveň prezentuje celou šíři křesťanského života a kultury. Na Bruntálsku se do této akce zapojily hlavně kostely ve farnostech, které má ve své správě kněz Marek Žukowski z Malé Morávky. Tento pan farář je velmi šikovný, takže si připravil na pátek 28. května ve svých kostelech pro návštěvníky bohatý program,“ uvedl mluvčí Ostravsko – opavského biskupství Pavel Siuda.

Noc kostelů zahájí deset minut před šestou hodinou večer vyzvánění zvonů z kostela Nejsvětější Trojice v Malé Morávce. Následuje představení duchovního správce, informace o historii kostela a možnost prohlídky varhan i ukázky hudby, která se hraje při mších. Program v tomto kostele bude pokračovat až do půlnoci. Kromě varhanní hudby bude znít i zpěv scholy z Vrbna pod Pradědem. Během večera bude příležitost k rozhovoru s místním knězem a na své si přijdou také děti. Pro ně je připravena detektivní hra po stopách Sherlocka Holmese. A starší osmnácti let se mohou těšit na ochutnávku mešních vín.

Zájemci zvládnou víc programů za večer

Kromě Malé Morávky bude možné na Bruntálsku během pátečního večera navštívit také další kostely v duchovní správě kněze Marka Žukowského. Harmonogram a program exkurzí najdou zájemci na www.nockostelu.cz.

Do Noci kostelů se na Bruntálsku zapojí také farnost Břidličná. Program v kostele sv. Tří králů zde zahájí před osmou hodinou večerní vyzvánění zvonů. Farnost si připravila kulturní program složený z varhanní hudby, vystoupení místního pěveckého sboru Bernardini a smíšeného pěveckého sboru z Bruntálu a místní scholy.

Protože každý kostel má jinou otvírací hodinu, většina exkurzí na sebe navazuje. Zájemci s autem při Noci kostelů zvládnou i více programů za večer. V každém z osmi kostelů bude možnost získat razítko do poutnického pasu. Kdo navštíví všechny kostely, obdrží „Certifikát poutníka“ a může se zapojit i do soutěže o ceny. Pas poutníka lze stáhnout na stránkách organizátorské farnosti http://farnost-malamoravka.cz/ nebo vyzvednout v některém z kostelů, na obecních úřadech či infocentrech v Bruntále a Rýmařově.