Oslavy padesátin začínají v pátek 18. října odpoledne v prostorách školy, která bude vyzdobena maturitními tably i archivními fotografiemi. Budou připraveny k prohlídce dílny, salon zemědělské a automobilové techniky, přijede kamion z Rallye Dakar s Martinem Kolomým a Jiřím Žákem.

Bývalí spolužáci si mohou zajistit ubytování přímo v areálu školy v domově mládeže. Oslavy pokračují i 19. října od 9.30 hodin ve středisku Méďa. O kulturní program se postará country kapela Wagon, místní děti a nebude chybět ani módní přehlídka.

Současný název Střední škola automobilní, mechanizace a podnikání (SŠAMP) užívá škola od roku 2006. Přestože má kapacitu 540 žáků, ani jí se nevyhnul demografický vývoj a úbytek mládeže v populaci, takže dnes ji navštěvuje kolem 400 žáků. Protože po rekonstrukci a modernizaci je školní kuchyně schopna uvařit až 700 jídel denně, chodí se sem stravovat i žáci ostatních krnovských škol, důchodci i veřejnost. Podobně se dělí s ostatními školami o volnou kapacitu také domov mládeže.

SŠAMP připravuje studenty na maturitu v oborech zaměřených na výpočetní techniku, dopravní a servisní služby, technickou administrativu, ekonomiku a podnikání. Oblíbený je hlavně obor autotronik zaměřený na elektronické systémy motorových vozidel.

Absolventi oboru mechanik opravář motorových vozidel studium ukončí výučním listem. Pro mnohé žáky je na studiu atraktivní, že si během něj pořídí řidičák nejen na běžné auto, ale i náklaďák, traktor nebo náklaďák s přívěsem. A

by dorostenci, kteří z kola přesedlají na motorku a pak na auto, nepřeceňovali své síly, uspořádala SŠAMP několikrát setkání se Standou Berkovcem a motorkáři kaskadéry, aby žákům názorně vysvětlili neúprosné fyzikální zákony. Show, které představily i závodníky z Dakaru, si oblíbily i ostatní krnovské školy.

Tak jako kdysi vyráželi tovaryši do světa na zkušenou, také pro talentované studenty krnovské automobilky se otevírá možnost zahraničních stáží, především v Německu. SŠAMP využívá k motivaci žáků také soutěživost. Když původním organizátorům došly síly a finance, převzala škola na svá bedra jízdu zručnosti s traktorem a vlečkou, která se koná v Úvalně ve spolupráci se Zemědělským družstvem Rozhled Pavla Žídka.

Žáci se připravují na svářečskou soutěž Zlatý pohár Linde i na juniorské soutěže auto- troniků a automechaniků nebo na soutěž Junior Achievement pro budoucí podnikatele. Není divu, že škola má opravdu bohatou sbírku medailí a pohárů.

„Naše škola je hrdá na naše vybavení pro svářečskou přípravu. Díky němu jsme schopni připravit za svářeče nejen naše žáky , ale máme také kurzy pro dospělé svářeče z firem jako Ellfe, KOS, Bašista, Baláš, Bacho, Bosch a podobně. Připravíme je na úřední zkoušku svařování plamenem, elektrickým obloukem nebo svařování v ochranných atmosférách," uvedl ředitel SŠAMP Jaromír Pavlíček, který je zároveň vedoucím svářečské školy.

Před padesáti lety začali v Krnově učit budoucí zemědělce z celého kraje. Když počet pracovních míst v zemědělství začal klesat, postupně škola zavedla příbuzné technické obory a podnikání. Dnes může veřejnosti nabídnout i služby ve vlastním autoservisu.

A jaká je budoucnost SŠAMP? „Padesátiny v našem případě neznamenají předdůchodový věk. Škola řadou změn dokázala, jak pružně umí reagovat na potřeby firem v regionu, vývoj pracovního trhu i přání žáků vycházejících ze základních škol. Jen za posledních deset let bylo vynaloženo třicet milionů na modernizaci školy.

K největším investicím patří zařízení, která umožňují diagnostiku automobilů. Věřím, že i v budoucnosti určitě budeme v moravskoslezském regionu patřit k pilířům odborného školství. Řada našich absolventů dnes podniká v oboru, jako například Tomáš Kořínek, vlastník firmy Toko Agri. Školu absolvoval v roce 1979 a dodnes s námi spolupracuje a nezištně nás podporuje," uzavřel bilancování Jaromír Pavlíček.

Kolektiv učitelů připravil k 50. výročí školy almanach o její historii. Na oslavy a prohlídku školy jsou zváni všichni, kdo se v uplynulém půlstoletí ve škole vystřídali.

.