Přes dvacet štamgastů se sešlo v hospůdce U Dřevasu na vzpomínkovém posezení k uctění památky svého třídního učitele Bohuslava Rašťáka. Hlavním bodem setkání se však stala výzva osiřelých žáků, aby další vrbenský pedagog, Miloslav Rašťák, pokračoval ve šlépějích svého otce a třídnictví převzal.

Jako za starých časů provedli hned na počátku kontrolu docházky a zapsali absence. O zápis do třídnice požádali syna zesnulého třídního, Miloslava Rašťáka. Tato pocta měla naladit Rašťáka juniora k převzetí třídnictví, což se povedlo. „Asi se mi nepodaří docházet do hospůdky každou neděli, ale budu se snažit v pedagogickém vedení třídního kolektivu nadále pokračovat,“ pronesl nový třídní Miloslav Rašťák a přiznal, že už teď se těší na školní výlety se třídou štamgastů.

Bývalý třídní, Bohuslav Rašťák, patřil k učitelům, pro něž se práce stala posláním. Příští rok by oslavil devadesáté narozeniny. Přestože už dávno opustil aktivní výuku ve škole, v recesistickém spolku štamgastů u nedělní kávy dál kontroloval docházku, zapisoval absentéry do třídní knihy a jako správný třídní učitel vymýšlel pro své žáky didaktický program. Několikrát do roka s nimi vyrážel jako pedagogický dozor na školní výlety.

RADEK VRÁBLÍK