Při této operaci se nahrazuje jen část povrchu holenní a stehenní kosti na polovině kolena. Nemusí se jako u klasické totální náhrady vyřezávat větší množství kosti, takže pro pacienta je výkon šetrnější, protože řez je menší. Pacient se dříve rozcvičí a vrátí do aktivního života, řekla ČTK mluvčí krnovské nemocnice Eva Kijonková. Podle pražského specialisty se takové operace provádějí v Česku už zhruba 15 let. "Tento typ protézy se ve větší míře aplikuje v cizině. V naší republice se aplikuje jen na několika zdravotnických pracovištích," uvedl primář ortopedického oddělení krnovské nemocnice Mojmír Svoboda.

Krnovští ortopedi se léčbou pacientů vyžadujících kloubní náhrady kyčlí a kolen zabývají řadu let. Kromě náhrady kolenního kloubu zmíněnou metodou provádějí například totální náhrady kyčle a operace kolen. Přednosta ortopedicko-traumatologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze Jan Bartoníček ČTK řekl, že operace, při níž se provede jen částečná náhrada kloubu, takzvaná hemiartroplastika, se dělá v Česku už zhruba 15 let. Krnovské ortopedické oddělení disponuje 30 lůžky.

Čekací lhůty na operace spojené s výměnou kolenního kloubu či kyčle se tak mohou protáhnout na šest až devět měsíců. Loni lékaři na tomto oddělení voperovali 212 umělých kloubních náhrad a uskutečnili 280 artroskopií kolenních a ramenních kloubů, dodal primář.