Přesto tento typ organizované sprejerské akce extremistů není nic nového. V Krnově jsme se s ním setkali už v roce 2008. Tehdy skupina Autonomní nacionalisté (AN) na svém webu zveřejnila graficky zpracovaná hesla a symboly. Pak vyzvala své příznivce, aby si obrázky vytiskli a nadělali si podle nich šablony, se kterými pak vyrazí sprejovat do ulic.

V Krnově, v Opavě i v řadě dalších měst po celé republice se během pár týdnů objevily naprosto identické sprejové vzkazy typu „za národní revoluci" nebo „nacismus není extremismus". Nacionalisté sprejovali nejen v průjezdech a na periferiích, ale třeba i na budovu krnovského gymnázia, Švédskou zeď a další pamětihodnosti.

Sebevědomí nacionalisté na svých webech zveřejňovali nejen sprejerské šablony, ale také videa a fotky ze sprejerských akcí pro povzbuzení a inspiraci kamarádů. Na jejich stránkách nechyběly ani manuály pro začínající aktivisty. Samozřejmě vše bylo publikováno pod heslem: „anonymita je naší zbraní".

„Tuzemští provozovatelé stránek jsou velmi náchylní na intervenci zvenčí, aby daný web smazali. Také systémové složky mají o mnoho snazší přístup k informacím, které jim pomohou dopátrat se po původci stránek. Proto už z principu doporučujeme použít zahraniční webhosting," radili AN internetovým aktivistům. Většina jejich webů už dávno není aktivních, ale šablonové vzkazy na krnovských nárožích najdeme dodnes.

V roce 2008 oslovila naše redakce prostřednictvím e-mailu přímo AN ve snaze ověřit, zda za nápisy v Opavě a v Krnově opravdu stojí. Dostalo se nám však odpovědi, že tuto informaci nemohou vědět. „Jednotlivé lokální skupiny operují samostatně, neexistuje žádné centrální vedení, vše je založeno na principu aktivismu," odpověděl člen redakce internetových stránek hnutí.

Jinak řečeno: akce podle něj nikdo centrálně neplánuje a sympatizanti hnutí jednali na vlastní pěst.