„Zmatek nastal proto, že města ohlásila svůj upravený program jen pár hodin před tím, než je vláda zakázala,“ konstatoval starosta Krnova Tomáš Hradil s tím, že politikům na celostátní úrovni už dlouho schází schopnost veřejně komunikovat přijatá opatření.

Karlova Studánka v zimě.
Jak se žije v perle Jeseníků - Karlově Studánce? Pojďte s námi na návštěvu

Občané volají po vysvětlení, zda horší riziko nákazy covidem hrozí na trzích u venkovních stánků nebo v uzavřených supermarketech. Někteří dokonce navrhují starostům adventní trhy oficiálně přejmenovat na „nákupní centrum“, aby se na ně vládní zákaz nevztahoval.

Město Albrechtice mělo kliku

O obrovském štěstí mohou hovořit organizátoři adventních trhů ve Městě Albrechticích. Stihli uspořádat svou akci v posledních minutách, než vstoupil zákaz v platnost. Albrechtice naplánovaly trhy s upraveným programem na pátek 26. listopadu od 15 do 18 hodin. Sotva si albrechtičtí občané do sytosti užili kolotoč pro děti, fotokoutek v baňce, stánky s dobrým jídlem, Mikuláše a rozsvícení stromku, přesně v 18 hodin vstoupil v platnost zákaz adventních trhů.

Zveřejnil zkušenosti z Nového Jičína

Místostarosta Nového Jičína Ondřej Syrovátka vzdal hold práci všech organizátorů, podnikatelů a trhovců, kteří od počátku listopadu tvrdě pracovali na přípravě adventních trhů. Chronologicky seřadil události uplynulého týdne, aby si občané i vládní politici uvědomili, pod jakým tlakem se ocitli organizátoři adventních trhů. Podobnou zkušenost plnou improvizací a zmatků prožívali organizátoři trhů snad ve všech městech a obcích. Nyní hromadně sdílí a komentují svědectví místostarosty- Nového Jičína.

Události uplynulého týdne podle místostarosty Nového Jičína Ondřeje Syrovátky

Pátek 19.11.: Vydáno mimořádné opatření, které mimo jiné omezuje hromadné akce na max 1000 osob. Probíhají první konzultace, zda bude možné Adventní trhy zorganizovat. Přikláníme se k tomu, že za jistých omezení ano.

Radka Chudová, starostka obce Karlova Studánka.
První dáma malebné Karlovy Studánky už byla díky své nátuře i terčem útoků

Pondělí 22.11.: Celý den zjišťujeme další dostupné informace. Na schůzce s Návštěvnickým centrem a Městským kulturním střediskem docházíme k závěru, že přestože některá města trhy ruší, u nás je i s ohledem na to, že je v našem okrese po Bruntále nejméně nakažených v kraji, budeme moci trhy uspořádat s výjimkou rozsvěcení stromu, kde bývá i více než 2000 lidí.

Úterý 23.11.: Po poradě s vedením města rozhodujeme, že se trhy uskutečníStředa 24.11.: Vydáváme tiskovou zprávu, která konání trhů oznamuje

Čtvrtek 25.11.: Vláda vyhlašuje nouzový stav a zakazuje konání adventních trhů.