Kdo často prochází mezi bruntálským sídlištěm Květná směrem k Nádražní ulici, ten by neměl v následujících dnech využívat zkratku okolo Hotelu Slezan.

„Zahájili jsme práce na aleji lip podél Černého potoka vedle Hotelu Slezan," potvrdila z Městského úřadu v Bruntále referentka správy majetku, kultury a rozvoje města Lucie Wágnerová. U Černého potoka totiž právě probíhají očistné práce na korunách statných lip.

Plocha je místem s poměrně vysokou frekvencí pohybu občanů, kteří tudy prochází směrem od výjezdu na Krnov a Opavu do nedalekého sídliště Květná a tuto plochu využívají rovněž dosti často k odpočinku a relaxaci.

Nebezpečný stav

Důvod důkladného ořezání korun stromů lipové aleje je prostý. Dřeviny ve městě v minulosti zapěstovali takzvaným hlavovým řezem, a jejich stav se v současné době stává provozně nebezpečným. „Vzniklé silné koruny jsou málo stabilní, prosychají, dochází k jejich vylamování a pádu," upozornila Lucie Wágnerová.

Město Bruntál požádalo Agenturu ochrany přírody a krajiny České republiky o posouzení způsobu zajištění provozní bezpečnosti dřevin. „Výsledkem bude provedení sesazovacího řezu zhruba o třetinu výšky koruny stromů," uvedla referentka Wágnerová.

Práce již začaly

Očistných ořezů se bruntálské stromy dočkávají od tohoto týdne. U Černého potoka se první pracovníci s pilami v rukou pustili do lip ve středu 18. března. „Rozsah prací byl konzultován s odborníky z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky. Prováděný ořez, to znamená sesazovací řez, je u původních, hlavových řezů zcela běžným a realizovaným zákrokem," sdělila Wágnerová.

Podobným způsobem totiž pečují o veřejnou zeleň například v Krnově nebo v Opavě, a mají s ořezy velmi dobrou zkušenost. „Údržbu dřevin bereme jako komplexní činnost, vysazujeme mladé stromy a staráme se o stromy vzrostlé," dodala úřednice.

Ořezané větve z lip budou štěpkovány a vzniklá štěpka bude zpětně využita pro nové výsadby stromů po celém městě Bruntál.