Vánoční svátky a konec roku s sebou přináší nejen pohodu a klid, ale také dobu přejídání. Chyby ve stravě tradičně způsobily lidem střevní potíže a některým dokonce i vážnější onemocnění trávicího traktu.

„Během vánočních svátků se vždy setkáváme s větším počtem pacientů, kteří se dopustili dietní chyby a musí být hospitalizováni. Nejinak tomu bylo i letos. Spousta lidí si způsobí komplikace také tradičním novoročním předsevzetím „a teď zhubnu“, aniž by se poradili s odborníkem. Organismus špatnou dietou vystaví dalšímu šoku,“ řekla Hana Klímová, vedoucí nutriční terapeut krnovské nemocnice. Podle této odbornice na stravování by se lidé neměli stydět přijít si pro radu a informace. „Proto veřejnost z celého regionu může oslovit naši nutriční poradnu v krnovské nemocnici a nechat si odborně poradit, jak správně upravit jídelníček a tím redukovat hmotnost. Touto návštěvou lidé mohou předejít dalším zdravotním komplikacím,“ podotkla Hana Klímová.

Chřipky a zlomeniny

Zejména děti, které se vydaly užít si sněhové nadílky, se po chvíli v teplém oblečení zapotily, zahřály a sundaly si bundu nebo svetr. Chřipka nebo nachlazení na sebe nenechaly dlouho čekat. U dospělých se na zánětech horních dýchacích cest podílely většinou oslavy Silvestra či špatná volba oblečení v mrazivém byť slunečném počasí.

„Nemocných přes svátky tradičně přibylo. Jako prevenci proti nachlazení doporučuji lidem pohyb na čerstvém vzduchu. Důležitá je volba oblečení, které by mělo být teplé, ale složené z několika tenkých vrstev,“ poradila krnovská lékařka Jana Šupíková. „Významným faktorem v oblasti prevence je větrání v suchých a přetopených místnostech. Jelikož právě suchý vzduch bývá příčinou onemocnění horních dýchacích cest. Lidé by měli začátkem roku přidat do stravy více zeleniny a ovoce, jako zdroje vitamínů a minerálů. Nesmím opomenout kvalitní spánek, který je také v oblasti prevence nenahraditelný,“ dodala Jana Šupíková.

O klidu nemohou mluvit ani chirurgové. Jejich ambulance plní nejčastěji lidé s drobnými úrazy způsobenými pády na zledovatělém povrchu. „Úrazů v období vánočních svátků a konce roku tradičně přibylo. Nejčastěji se jedná o naraženiny a zlomeniny. Zejména starší lidé by měli být v zimním období opatrnější a jejich obuv by měla mít protiskluzový vzorek,“ sdělil primář chirurgického oddělení nemocnice v Krnově Bronislav Sedláček.