Největší jsou v jesenické oblasti kraje, zejména na Vidnávce a Bělé, a pak též na Opavě a Opavici. V Karlovicích dravá voda poškodila největší splav s rybochodem i říční prahy, které mají zpomalit průtok v rovných úsecích toku.

„Některé stavby budeme moci reklamovat u dodavatelů, část nákladů na odstranění škod půjde také z pojištění. Samozřejmě, záleží na tom, zda korytem upraveným na průtok například padesátileté vody neprošla vyšší voda. Čím vyšší je ochrana konkrétní stavby, tím také vychází pojištění dráž,“ vysvětlila mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková. Podle ní je nereálná představa lidí, že je možné uchránit území před povodní, která postihla kraj před deseti lety. Ačkoli třeba v Karlovicích byl letos v září vyhlášen nejvyšší, třetí povodňový stupeň, průtok korytem nepřesáhl ani dvacetiletou vodu.

Právě taková je ochrana menších obcí na horním toku Opavy, větší sídla velikosti Krnova mají mít ochranu přinejmenším na padesátiletou vodu. Na některých stavbách došlo k viditelným škodám, které musí správce toku co nejdříve opravit. „Zatím předpokládáme, že budeme moci uplatnit reklamace ve výši zhruba pěti milionů korun a u pojišťovny škody za zhruba šestadvacet milionů korun,“ řekla Vlčková.

Povodí letos na nejnutnější práce uvolní dvanáct milionů korun, rozsáhlejší opravy staveb přijdou na řadu příští rok. Investor přitom bude muset projít stavebním řízením, jak to žádá zákon. „Věříme, že ministerstvo zemědělství vypíše pro rok 2008 dotační titul na povodňové úpravy, aby se mohly stavby sanovat,“ řekla mluvčí s tím, že zejména po povodních v Čechách se zlepšilo povědomí o hrozbě přírodních katastrof a potřebě účinných protipovodňových opatření.

Až 60 milionů budou žádat investiční zásahy v tocích a 32 milionů zásahy, které budou mít charakter oprav. Třeba výstavby bezpečnostního přelivu na Petrově rybníku v délce dvaašedesáti metrů bude Povodí Odry potřebovat osm milionů korun. „Těžby nánosů v místech ohrožení zástavby nebo komunikací a tratě byly zahájeny bezprostředně po odeznění povodně, zavážely se též břehové nátrže,“ dodala Vlčková.