„To překročení rozpočtu není u akcí podobného rozsahu nijak výjimečné. Teprve při opravě se třeba ukázalo, že stav budovy je opravdu velmi špatný a nebyla jiná možnost, než ty práce udělat,“ vysvětlil Zdeněk Žilka z odboru školství a kultury bruntálské radnice.

Rekonstrukce by měla skončit 15. října. Tato kulturní památka se jí dočkala po bezmála patnácti letech pomalého, ale nezadržitelného chátrání. V zimě ji obývali bezdomovci a začalo do ní zatékat. „Uvnitř byl neuvěřitelný nepořádek. Před zahájením stavebních prací jsme odtud museli vyvést několik nákladních aut odpadků,“ řekl Josef Strapáč z firmy Czasch, která rekonstrukci provádí.

Interiér Společenského domu většina občanů Bruntálu středního věku důvěrně zná. Chodili sem do tanečních, na plesy a další kulturní akce. Nová podoba budovy je proto možná trochu překvapí. Vnitřní prostory doznaly určitých změn.

„Snažili jsme se Společenskému domu pokud možno vrátit její původní novorenesanční vzhled. Interiéry tam nebyly původně bílé či světle okrové, ale výrazněji barevné. Provedli jsme průzkum jedenácti vrstev vnitřních výmaleb a pro jednu barvu jsme se rozhodli,“ řekl Zdeněk Žilka. Střechu historické budovy už nekryje plech, ale původní břidlice.

Ve velkém sále se pak třeba objeví pět novorenesančních lustrů v celkové ceně více než dva miliony korun. „Někdy bylo dost obtížné skloubit požadavky na zachování původního vzhledu a zároveň dodržet moderní požadavky například na požární bezpečnost, vzduchotechniku a podobně,“ sdělil Václav Hájek z Národního památkového ústavu v Ostravě.

Po dokončení opravy vznikne ze Společenského domu multikulturní centrum, jehož provoz hodlá město svěřit nájemci. „Jednání s vážným zájemcem už probíhají, zatím nelze říci nic bližšího,“ potvrdil mluvčí radnice Jiří Ondrášek.