„Právě probíhají výběrová řízení na modernizaci základní školy a mateřské školy. Dotaci jsme získali od Moravskoslezského kraje v rámci regionálního operačního programu,“ informovala starostka Ryžoviště Eva Lašáková.

Kraj přispěl částkou bezmála tři a půl milionů korun. Budou se měnit okna i fasáda. „Jelikož jde o budovu bývalého kláštera, která má velmi silné stěny, budeme proto dělat fasádu normální,“ upřesnila starostka.

Rekonstrukcí projdou i interiéry. Obec do tříd pořídí výškově nastavitelný nábytek. Vyměnit je třeba i podlahu v tělocvičně. „Podlaha je už několik let ve špatném stavu. Je v pohybu a může být dětem nebezpečná, když po ní běhají,“ podotkla Lašáková.

Investice zahrnou také nové herní prvky v zahradě školy. Těch si užijí hlavně předškolní děti z mateřinky, která v budově rovněž sídlí. Opravy jsou naplánované na září a říjen, fasáda přijde na řadu příští rok na jaře. „Kapacitu školy máme naplněnou. Vloni se v Ryžovišti narodilo jedenáct dětí, což nebylo v žádné z okolních obcí,“ dodala Lašáková.

Zuzana Pršalová