Zatímco pelhřimovský kostel leží ve vylidněném pohraničí Osoblažska, další akvizice Hnutí Duha Jeseníky je přímo v centru Karlovic. Jde o rychtu z roku 1745. Svobodná dědičná rychta rodu Hoffmannů a Czechů sehrála v historii Karlovic významnou roli.

Přestože rychta je památkově chráněná už od roku 1958, kvůli exekucím původních majitelů zchátrala do dnešního havarijního stavu.

„Cílem dobrovolnické víkendovky ve dnech 14. a 15. září bude pokročit v práci na nejstarší budově v Karlovicích pod Pradědem. Náš spolek Hnutí Duha Jeseníky ji získal před dvěma lety s úmyslem zachránit tuto cennou památku před zřícením. Dobrovolníci, kteří nám chtějí pomoct, budou o víkendu uklízet v prostorách rychty a chystat výměnu poškozených stropních trámů,“ uvedl Ivo Dokoupil s tím, že noví brigádníci se nemusí hlásit předem. Stačí přijet do Karlovic a zeptat se, kudy se jde k rychtě.

Hnutí Duha Jeseníky získalo rychtu v situaci, kdy dešťová vody protékala přes několik pater a v severní části byla narušená statika.

„Už jsme nemohli dál pasivně přihlížet, že se rychta zase neprodala, přestože v dražbě její cenu snížili na minimum. Dnes už je zajištěná statika v roku, kde ji narušilo propadnutí kleneb v základovém zdivu. Klenby jsme už zazdili, roh svázali ocelovými táhly. Tesař pan Volný na rychtě už buduje druhou půlku střechy,“ vysvětlil Ivo Dokoupil, jak se památka stala majetkem Hnutí Duha Jeseníky a jak se podařilo odvrátit hrozbu zřícení.

Hnutí Duha Jeseníky chce výhledově rychtu využít jako ekocentrum pro pobyty dětí a rodin.

„ Karlovice nejsou odlehlá samota jak Pehřimovy, ale živá obec s tisícovkou obyvatel. Věřím, že náš záměr budoucího využití postupně získá konkrétnější podobu také díky brigádníkům, kteří tam začali jezdit. Doufám, že se přidají další pomocníci,“ uzavřel Ivo Dokoupil.