„Zajímavostí je, že nezajišťovalo pohon mlýnské kolo, ale turbína v náhonu," řekla karlovická místostarostka Kateřina Kočí a předsedkyně občanského sdružení Actaea – společnosti pro přírodu a krajinu, která mlýn renovuje. Podle všeho turbína poháněla ve dne veškeré stroje ve mlýně a ve večerních hodinách sloužila coby elektrický pohon obecního veřejného osvětlení.

Jelikož stojí strojní mlýn hned u Kosárny, mohl by se stát do budoucna dalším vítaným turistickým lákadlem obce. „Rádi bychom zde zřídili informační centrum s expozicí o historii mlýna, která by odhalovala, jak fungoval. A že nebyl v Karlovicích jen mlýn, že tu pracovaly různé pily, hamry, papírna i továrna na lepenku, které fungovaly na vodní pohon," uvedla Kočí.

Rekonstrukci a výrobu mříží do oken zajišťuje vrbenský kovář Petr Czasch. „Moje práce začínala kompletní citlivou demontáží všeho, co bylo jakž takž zachovatelné. Musel jsem nejprve odstranit rez, která byla místy výrazně znatelná," popisoval opravy ve strojním mlýně kovář Czasch.

Z jedné zachovalejší mříže vytáhl profily, které šly zachránit, a podle nich vyráběl mříže do dalších oken. Musel ctít, že každé z oken vyrobili naši předkové ručně a každé mělo jiné rozměry.

Kovář Petr Czasch při vsazování první mříže do objektu bývalého strojního mlýna u karlovické Kosárny. Vpravo místostarostka obce Kateřina Kočí.

Kovář Petr Czasch při vsazování první mříže do objektu bývalého strojního mlýna u karlovické Kosárny. Vpravo místostarostka obce Kateřina Kočí. foto: Deník/Karel Janeček