Málokdo proslavil Krnov tak jako varhanáři Riegerové. Stavěli nástroje nejen po celé Evropě, ale třeba i v Argentině nebo Mexiku. Stavěli pro své zaměstnance byty, které se jako první v Krnově pyšnily elektrickým osvětlením. Císař František Josef I. roku 1880 udělil dvornímu dodavateli varhan Ottovi Riegerovi vyznamenání Rytířského kříže.

Zuzana Franzel je vzdálená příbuzná rodiny Riegerovy. Městu Krnovu nabídla rodinnou hrobku za 50 tisíc korun s tím, že honosná sochařská výzdoba má značnou uměleckou hodnotu a podle posudku je cena hrobky minimálně půl milionu korun. Protože zde odpočívá zakladatel krnovské varhanářské továrny i bývalý starosta Krnova, zastupitelé s koupí neváhali.

Krnovské zastupitelstvo rozhodne, zda město koupí za 50 tisíc hrob rodiny Riegerů. Jde o zakladatele varhanářské tradice v Krnově. Otto Rieger byl rovněž starostou Krnova.
Krnov koupí hrobku rodiny varhanáře Riegera

Poslední rekonstrukci hrobky zajistila před dvaceti lety vnučka bývalého krnovského starosty Otty Riegera Roswitha Hötzel. Ta ale zesnula v roce 2014 a vzdálenější příbuzní už neměli sílu památku udržovat.

„Zatím byla provedena běžná údržba spočívající v očištění kamenných částí a ořezech zeleně. Nyní čekáme na odhad ceny opravy sochy i náhrobku, včetně instalace zábradlí, které kdysi hrobku obklopovalo, abychom tuto částku mohli zahrnout do rozpočtu na příští rok,“ uvedla vedoucí krnovského odboru správy majetku města Lenka Andršová.

Město Krnov koupí hrobku slavné rodiny Riegerů na městském hřbitově v Krnově.
Zde odpočívá Otto Rieger a jeho syn
Ilustrační foto.
Poznámka Fidela Kuby: Čajkovskij se učil hrát na varhanách z Krnova

Kromě hrobky zakladatele varhanářské tradice Otty Riegera a jeho stejnojmenného syna, který byl v letech 1900 až 1903 starostou Krnova, vlastní město Krnov na hřbitově dalších 15 hrobek a pomníků, které patřily významným krnovským rodinám nebo jsou architektonicky hodnotné.

Patří mezi ně například hrobky rodin Flemmichovy, Heinerovy nebo Moscherovy.

Krnovské náměstí. Ilustrační foto.
Zastupitelé Krnova zasednou naposledy před volbami