Na lutherském hřbitově byli před válkou pochováváni německy hovořící obyvatelé České Vsi, pak byl ponechán svému osudu. Loni se zde uskutečnil první workcamp, jehož cílem je dát zapomenutému hřbitovu důstojnou podobu. Mladí lidé z Česka a Německa budou letos pracovat na opravě hřbitovní zdi z plochých kamenů, údržbě náhrobků a ošetření zeleně.
Organizátorem workcampu je krnovský sbor Českobratrské církve evangelické, který je majitelem tohoto pietního místa. Koordinátory projektu jsou krnovský Němec Horst Kaller a Pavel Kuča z Krnova. „Kromě práce nás čekají i výlety a večerní táboráky s kytarou. Mohou nám přijet pomoct i další zájemci, třeba jen na jedno odpoledne nebo na pár dní. Práce není placená. Účastníkům jde hlavně o to udělat něco užitečného v čarokrásném prostředí jesenické přírody. Je pro ně zajištěna strava i ubytovaní v chalupě poblíž hřbitova,“ představil akci Pavel Kuča.
Na několik dní přijedou pracovat do České Vsi také členové organizace Sudetendeutsche Jugend (Sudetoněmecká mládež). Na čtvrteční odpoledne a večerní táborák zavítají účastníci akce Hledání stop, kterou pořádá česká německojazyčná mládežnická organizace Jukon, sudetoněmecký křesťanský spolek Ackermanngemeinde a české sdružení Antikomplex. Jedná se o mladé lidi hledající své kořeny a odpovědi na různé otázky, tentokrát na Zlatohorsku a Rychlebských horách.
V rámci projektu bude v České Vsi letos opravena také zvonička. Tato kamenná věž viditelná z okolí dodává hřbitůvku romantický ráz. Soukromý zemědělec Siegfried Jauernig z Hošťálkov-Křížové sem pak převeze náhrobní kameny ze zrušeného německého evangelického hřbitova v Holčovicích-Dlouhé Vsi.
Projekt financují Česko-německý fond budoucnosti, Heimatkreis Jägerndorf (občanské sdružení Domovský okres Krnov sdružující rodáky z Krnovska žijící v Německu) a krnovský sbor Českobratrské církve evangelické. Osada Česká Ves dostala svůj dnešní název až počátkem 80. letí. Do té doby se jmenovala Nová Ves, německy pak Neudörfel. Byla založena v 16. století a až do roku 1945 zde žilo jen německojazyčné obyvatelstvo, polovina katolického a polovina evangelického vyznání. Dnes už Českou Ves většinou obývají jen víkendoví chalupáři. Katolický kostel a hřbitov ve středu obce byly zcela odstraněny. Z evangelického hřbitova, který se nachází v polích, byla odvezena větší část náhrobních kamenů.
„Evangelické vyznání se v horských vesnicích na Krnovsku udrželo díky ochraně šlechtického rodu Skrbenských i v době po Bílé hoře a přetrvalo až do uzákonění náboženské svobody císařem Josefem II. V 18. a 19. století byly postaveny lutherské kostely v Holčovicích, Komoře, Vraclávku a Starých Purkarticích a kalvinistický kostel ve Spáleném. Všechny byly zbořeny v 70. a 80. letech 20. století. Stejně tak byly zcela odstraněny evangelické hřbitovy ve Vraclávku, Starých Purkarticích a Jelení, náhrobky byly odvezeny i z evangelických hřbitovů v Holčovicích a Spáleném. Ty v České Vsi, Dlouhé Vsi a Křížové nahlodal zub času a lidská nenechavost,“ popsal historické souvislosti Pavel Kuča.