Původně stával zámek jinde, asi sto metrů východně od toho dnešního. Před rokem 1836 nechal starý zámek vystavět nejspíše tehdejší majitel novodvorského panství Ludvík Klettenhof. Budova v empírovém slohu stála v čele hospodářského dvora. V roce 1862 získal panství baron Antonín Luft, který si nechal postavit nový zámek v místech, kde je k vidění dodnes.

V letech 1906 až 1928 zámek užíval Quido Riedel, který zde vytvořil park, kde se pěstovalo na pět set druhů a kultivarů domácích a cizokrajných dřevin. Právě tímto parkem položil Quido Riedel základy současného arboreta, které oficiálně vzniklo v roce 1958.

Novodvorské arboretum v zimním období. 23. ledna 2022, Stěbořice.
OBRAZEM: Zasněžená romantika na Opavsku je pro veřejnost přístupná i v zimě

Ale zpět k zámku. Quido Riedel jej spolu s panstvím přenechal své dceři a svému zeti. V roce 1945 byla budova zkonfiskována státem, dva roky pak sloužila jako sídlo Charity Ostrava, na další dva roky se z ní stala strojní traktorová stanice. Od roku 1955 zde byl umístěn MNV a až po roce 1958 se z ní stává správní objekt nově zřízené botanické zahrady.

Rozsáhlou opravou prošel zámeček v letech 1964 až 1965, přibližně v téže době je zbourán zámek starý.

V roce 1990 dostal zámeček novou fasádu a střechu. Postupně ale začal proces chátrání, až se zámek zcela uzavřel. Teď už sem ale nastoupili dělníci a pracuje se na jeho rekonstrukci.

Zámek Raduň. 21. ledna 2022, Raduň.
Rajčenky, kumkvat i papája... Oranžerie raduňského zámku nyní připomíná džungli

„Oprava běží podle plánu. Jsou provedeny hrubé bourací práce nepůvodních stavebních konstrukcí a prvků. Opraví se střešní krytina, osadí se nová historizující okna a dveře, bude zcela nově vystavěn balkón, zrenovuje se vnitřní dřevěné schodiště a dřevěné podlahy, budou provedeny všechny nové rozvody,“ popisuje mluvčí Slezského zemského muzea, jehož součástí arboretum je, David Váhala. Opravy přijdou asi na osmatřicet milionů korun.

Až bude hotovo, umístí se zde sbírka herbářů, odborná knihovna, chybět nebude menší muzejní expozice. Nezbytnou součástí bude slavnostní sál pro konání akcí, hlavně tedy pro svatební obřady. Arboretum je totiž pro svatby jako dělané, atraktivní park láká ročně mnoho snoubenců. Obřady se ale provádějí venku, a pokud zrovna nevyjde počasí a prší, nastává problém. Svatba pak probíhá pod přístřeškem, což není moc důstojné. Právě pro tyto deštivé varianty budou sloužit nové prostory v zámečku.

Raduňská kastelánka Markéta Kouřilová (na snímku s mikrofonem).
Kastelánka Raduně: Čert si hlídá, aby kámen zůstal součástí zámeckého parku

V neposlední řadě zde bude i nové sociální zařízení pro návštěvníky. „Otevření zámečku, pokud vše půjde podle plánu, plánujeme na tento rok,“ prozrazuje závěrem David Váhala.

Ještě dodejme, že v arboretu se pořád počítá se stavbou zbrusu nového tropického skleníku. Bližší informace zatím nejsou k dispozici, stále probíhají jednání s Ministerstvem kultury ČR.