To, že k domácímu násilí dochází nejčastěji pod vlivem alkoholu a že oběť se své utrpení snaží utajit, potvrzuje i případ, kterým se v těchto dnech zabývají policisté na Rýmařovsku. Manželka dvatřicetilého násilníka prožívala peklo na zemi více než dva roky.

Muž ji v opilosti slovně a fyzicky napadal, způsobil jí otřes mozku a zlomil nos. Policie v těchto dnech zahájila jeho trestní stíhání ze zločinu týrání osoby žijící ve společném obydlí a trestného činu ohrožování výchovy dítěte. U jeho řádění byly totiž přítomny i nezletilé děti. Otec napadal dokonce i je.

„Je mu kladeno za vinu, že od července 2015 do listopadu 2017 po požití alkoholických nápojů opakovaně slovně a fyzicky napadal svou manželku. Jeho jednání vyvrcholilo v červnu 2017, když požadoval po manželce její mobil a přístupová hesla, aby mohl zkontrolovat jeho obsah. Žena mu ho odmítla dát a při tom jí způsobil poranění ruky,“ popsala situaci, k níž docházelo v jedné z obcí na Rýmařovsku, policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

Žena však i po tomto incidentu svého manžela kryla a při lékařském ošetření uvedla zdravotníkům, že upadla ze schodů. Mužova agresivita se i přesto stupňovala. Na konci června zbil svou manželku tak, že měla podlitiny v obličeji, zlomený nos a otřes mozku.

„Po tomto útoku poškozená již věc oznámila a policisté po zjištění všech okolností muže vykázali z obydlí na deset dnů. Nyní mu hrozí trest odnětí svobody až do výše osmi let,“ uzavřela Pavla Jiroušková.

Problémem domácího násilí je, že se odehrává skrytě za dveřmi domova. „Oběť se často domnívá, že se situace zlepší a že za to může ona sama. Přemýšlí o tom, že kdyby se víc snažila, že by se partner mohl změnit. V takové situaci ale není dobré zůstávat sama,“ uvádí Klára Maková z poradny Slezské diakonie Elpis Bruntál.

Poradna nabízí pomoc lidem, kteří se stali obětí domácího násilí již více než deset let. „Za pracovníky poradny nemusíte pouze do Bruntálu, schůzku si můžete telefonicky domluvit i v Krnově nebo v Rýmařově, kam za vámi pracovník přijede na základě vašich možností a potřeb.

Pokud budou mít lidé problémy, mohou se na nás s důvěrou obrátit, za dobu našeho působení jsme pomohli vyřešit situaci mnoha žen, které zažívaly násilí,“ doplnila Maková.