Přímo samotný opavský magistrát organizuje petici proti sloučení nemocnic, kterou mohou občané podepsat přímo v podatelně radnice. Nezávisle na ní se rozběhly v Opavě, Novém Jičíně i v dalších městech podobné petiční akce proti záměru kraje. Sloučení nemocnic v už svými podpisy odmítly tisíce signatářů.

Zatímco opavští radní už před dvěma týdny přišli s prohlášením, kterým se jednoznačně staví proti sloučení opavské nemocnice s dalšími šesti, krnovští radní o situaci zatím jen diskutují. „Prozatím se členům rady města Opavy jeví zachování samostatné Slezské nemocnice jako optimální,“ deklarují opavští radní ve svém stanovisku, které schválili velkou většinou. „Pouze dva radní se zdrželi hlasování,“ podotkla tisková mluvčí opavské radnice Lada Dobrovolná.

„Jedná se o tak zásadní věc, že každý z nás radních by měl mít příležitost hlasováním vyjádřit svůj postoj k záměru sloučit nemocnice. Proto by oficiální stanovisko rady měla schvalovat celá rada. Bohužel z minulého zasedání se někteří kolegové radní omluvili, takže jsme situaci kolem nemocnice jen prodiskutovali s tím, že o našem stanovisku necháme hlasovat až budeme v kompletní sestavě,“ vysvětlila krnovská místostarostka Renata Ramazanová.

Přestože se na radnici byly různé iniciativy informovat jaké náležitosti musí splnit organizátoři petice, zatím se v Krnově žádná masivní podpisová akce nerozběhla, a vedení města narozdíl od Opavy žádnou vlastní petici nechystá.

Zatím se objevil pouze první pokus o internetovou petici na stránkách http://www.petice.nazory.cz/petice/petice-detail.php?id=356. Zde se mohou občané zapojit do akce nazvané Petice proti rušení oddělení v krnovské nemocnici. „Žádáme zachování samostatné krnovské nemocnice a jsme proti neadekvátnímu rušení lůžek a oddělení.

Jsme přesvědčeni, že tím bude narušena dostupnost a kvalita péče o občany z velké spádové oblasti Bruntálska, Osoblažska a Jesenicka. Nejen že budou muset lidé z různých koutů kraje jezdit do nemocnic daleko od domova, ale plno lidí tím přijde o práci! Krnovská nemocnice je po celkové rekonstrukci a získala certifikát jako akreditované zdravotnické zařízení a nyní se mají úplně rušit celá oddělení i lůžka. Udělejme s tím něco!,“ uvádí tato internetová výzva.

„Bohužel tato iniciativa nesplňuje náležitosti dané zákonem podle petičního práva. Je to tedy pouhý internetový průzkum veřejného mínění, na který narozdíl od petice kraj vůbec nemusí reagovat. O žádné jiné podpisové akci v souvislosti s krnovskou nemocnicí nevím,“ uzavřela místostarostka Ramazanová.