Především v ranních a odpoledních hodinách se na průtahových silnicích ve městě vytvářejí kolony stojících a jen popojíždějících vozidel. Jejich výfuky chrlí do ovzduší nežádoucí zplodiny a plíce chodců si přicházejí na své. Tak nějak vypadá současná dopravní situace Opavy při opravách některých komunikací.

„Už dřív to bylo hrozné, ale co se děje teď, je už holá hrůza. Někdo asi zkouší, co všechno vydržíme,“ houkl přes spuštěné okénko řidič stříbrného seatu a připojil několik nepublikovatelných výrazů. Mladá řidička zeleného renaultu, která uvedla jen křestní jméno Jana, byla poněkud smířlivější. „Co naděláme, chce to pevné nervy a víc času. Jen doufám, že tohle martyrium bude k něčemu dobré,“ uvedla mladá žena.

O mnoho lépe na tom nejsou ani chodci. Starší žena u přechodu nervózně pokukuje po stojících vozech a zjevně jim nedůvěřuje. „Prosím vás, věčně slyšíme, jak řidiči přejedou člověka, i když má na přechodu přednost. A toho smradu kolem, co musíme dýchat,“ zlobí se opavská seniorka.

Ve směru od Teska k centru se nyní frézuje povrch vozovky, která má v listopadu dostat nový asfaltový koberec. Tyto práce výrazně komplikují průjezd celým městem a beznadějně ucpávají i další ulice. Motoristé už teď zažívají krušné chvíle, ale v listopadu na tom budou ještě hůř. Zatím mohou při frézování projíždět alespoň v jednom směru, ale během listopadové pokládky nového asfaltu bude doprava v uvedených místech prací zcela uzavřena.

„Návěsní tabule budou řidiče, přijíždějící do Opavy, už ve Štítině, v Kravařích a v dalších obcích na všech příjezdových směrech informovat na objízdné trasy, tak aby do města vůbec vjíždět nemuseli. K opravám vozovek první třídy byl skutečně nejvyšší čas, protože vyjeté koleje a výtluky vážně ohrožovaly bezpečnost dopravy,“ říká vedoucí odboru dopravně správní agendy magistrátu Josef Trčka.

Do opravy opavských silnic první třídy investuje Ředitelství silnic a dálnic Ostrava dvacet milionů ušetřených financí a dodavatelem prací je firma Strabag. Během listopadu její zaměstnanci provedou úpravy silnic od Teska po křižovatku Janské a Praskovy ulice, Nádražního okruhu po křižovatku s Hradeckou ulicí, Olbrichovy ulice v prostoru od křižovatek ulic Hradecké a Lidické a náměstí Republiky s Krnovskou ulicí mezi křižovatkami ulic Lidické a Kasárenské.