Na malé roztoče, hlavní původci včelařské pohromy jménem varroáza, totiž platí hlavně tuhá zima a mráz. Nejvíce postižené jsou regiony, kde byla letos zima mírnější.

V pohraničních oblastech na severu, tedy i na Krnovsku a na Bruntálsku, byly přece jen větší mrazy, a vypadá to, že zatím se zde včelám daří bez větší újmy. Včelařům v našem regionu se zatím vyhýbá také katastrofa v podobě moru včelího plodu.

Poprvé v historii od doby, co u nás byl zaveden systém tlumení varroázy, postihly Českou republiku hromadné ztráty včelstev po teplé zimě v roce 2007. Letos se může taková situace opakovat. Varroáza pochází z Indie, kde však už včely získaly imunitu. Evropské včely jsou proti infekci zcela bezbranné. Proto už začátkem března vydala Státní veterinární správy pokyny včelařům v celé republice jak s nákazou bojovat.

Ošetření je velmi náročné, ale stačí kontakt chovaných včel s těmi divokými, které jsou nákazou promořeny, a včelař může začít nanovo. Krajské veterinární správy obeslaly obce vyhláškou přikazující preventivní opatření.

„Letos jsme ještě přísnější než v minulých letech. Nařízení se týká všech včelstev a zatímco v minulosti stačil laicky řečeno postřik, nyní musí každý včelař zavíčkovaný plod potírat léčebnou emulzí,“ vysvětlil ředitel Krajské veterinární správy v Ostravě Jaromír Polášek, podle kterého budou přísnější i kontroly.

Podle předběžných odhadů za celou ČR nepřežilo letošní zimu 150 tisíc z celkových 520 tisíc včelstev. Podle vedení Českého svazu včelařů je největší problém právě v regionální nevyrovnanosti úhynů, což ztěžuje možnost obnovy zdecimovaných chovů. Včelaři jsou navíc většinou starší lidé a nákup nových včelstev pro ně znamená nemalý finanční výdaj. Jedno nové včelstvo přijde od tisíce do 1500 korun.

Včelařům se podařilo prosadit ve Sněmovně návrh na mimořádnou dotaci k úhradě části nákladů na obnovu včelstev. Kromě této mimořádné dotace vláda také schválila podmínky dotací pro včelaře na období 2008-2010 a program zaměřený na problémy spojené s klesajícím množství včelstev. Včelařství je pro zemědělský sektor zcela zásadní, a proto ministerstvo zemědělství chce například přiblížit dotace i drobným včelařům. Dotace jsou zaměřeny hlavně na boj proti varroáze, optimalizaci kočování včelstev, úhradu nákladů na rozbory medu a obnovu včelstev.

Česká republika je ve srovnání s okolními zeměmi velmi úspěšná v boji proti varroáze, protože klade důraz na systematická opatření proti této chorobě včelstev.