„Záměrem světového dne ledvin je zvýšit obecné povědomí o důležité roli našich ledvin a informovat, že jejich chronické onemocnění je časté, vážné, ale léčitelné. Onemocnění ledvin nebývale přibývá a lidé by je neměli podceňovat,“ zdůvodnili lékaři konaní akce.

„Všichni příchozí se mohli v době od 9 do 17 hodin zúčastnit se cíleného screeningového programu, čili preventivního vyšetření ke zjištění chronického onemocnění ledvin. Odborníci toto vyšetření doporučují u rizikových skupin, což je třeba u diabetiků, osob s vysokým krevním tlakem, obézních osob, lidí s nepříznivou rodinnou anamnézou - tedy výskytem diabetes, vysokého krevní tlaku nebo onemocnění ledvin,“ sdělila Eva Kijonková, tisková mluvčí společnosti B.Braun Avitum, která bruntálskou dialyzační středisko provozuje.

Vyšetřit se však mohli i lidé, kteří se jen chtěli ujistit o svém zdravotním stavu. Vyšetření bylo preventivní a lidé za ně proto neplatili.

Děvčata a mladé ženy rozhodně nepotěší sdělení lékařů, kteří důrazně varují před současnou módou „holých bříšek“. „Tato móda je vysloveně škodlivá, děvčata by si měla uvědomit, že doslova a do písmene hazardují se svým zdravím,“ řekli bruntálští zdravotníci.