Když jste byla dítě, čím jste chtěla být?

Pamatuji si, že jako malá jsem chtěla být zedníkem, protože ti si ke svačině nosili velké kelímky pochoutkového salátu a žluté limonády ve skle.

Jaká jste byla žačka?

Velice tichá, dokonce jsem o tom od paní učitelky dostala i písemné sdělení do notýsku.

Proč se věnujete grafice?

Jednou k nám do školky přišla paní a chtěla po všech dětech namalovat obrázek. Posléze si pár vybraných dětí i se mnou odvedla do ateliéru a tam už jsem zůstala. Malování byla činnost, kterou jsem vždy dělala a víceméně dělám dodnes.

Po základní škole jsem našla studijní obor, který by se přibližoval výtvarnému tématu, a ruční malování se pomalu přetvořilo v počítačovou grafiku. Jsem unesená vektorovými zobrazeními a vůbec vším, co má nádech ruční malby, i když je to tvořené v počítači. Moje profesní dráha doposud směřovala ke grafice a jsem skutečně ráda, že mám možnost se jí věnovat.

Byly chvíle, kdy jste s tím chtěla seknout?

Seknout v žádném případě. Občas ale přichází období ticha, kdy se nechce zrodit žádný nápad ani myšlenka, a to je snad ještě horší.

Kde nejvíc naberete síly, jak relaxujete?

Nejvíce síly daruje příroda nebo oblíbená činnost, a když je to spojené dohromady, je to zaručené kouzlo. Takže nejběžnější relaxace je každodenní procházka s pejskem. A když se venku čerti žení, tak pomůže tvoření hudby nebo zajímavá literatura.

Vzpomenete si na seznámení se svým životním partnerem?

Věřím, že životní partner není jen ten jeden poslední, po jehož boku člověk zestárne. Potkáváme tyto lidi nikoli náhodně, ale právě za jistým účelem, který nám mnohdy dojde až po několika letech. Vzpomínám si na všechna seznámení s pár životními partnery, kteří mi po citové stránce prošli nebo prochází životem, a díky nimž jsem svým způsobem mohla a mohu duševně růst.

Sportujete? Který sport vás baví?

Sport mě provází snad již od doby, co jsem se poprvé postavila na nohy. Především to byl vytrvalostní běh. Postupem času jsem vyzkoušela atletiku jako takovou, skoky na trampolíně nebo judo. Dnes už je to jen cyklistika a turistika, a vlastně se i pomalu vracím zase zpátky k běhání spolu se čtyřnohým parťákem.

Jaká kulturní událost vás v poslední době zaujala?

Jako zaměstnankyně městských kulturních zařízení registruji mnoho kulturních akcí a zrovna Krnov je na akce vcelku bohatý. Převážně se zajímám o koncerty a hudební vystoupení. Poslední velký zážitek mám z koncertu krnovského Big Bandu a následujícího koncertu saxofonisty Michala Žáčka.

Máte nějaké oblíbené místo ve městě?

V Krnově žiji teprve pár let, tak okolí ještě nemám tolik zmapované, ale i ta trocha, co jsem stačila zatím poznat, je uchvacující. Mám ráda Cvilín, tam jsem skoro denně, a čas od času se projdeme i po Ježníku. Je úžasné, jak se v Krnově člověk rychle dostane z hluku města do přírody.

Co byste v životě nechtěla zažít?

To, co nechci zažít, to nepouštím do mysli, protože jak je známo – to, z čeho máme strach a obavy, si nakonec přivoláme.

Která historka vás v poslední době pobavila?

Převážně se bavím nad vylomeninami své roční fenky. Dokáže dělat tak komické grimasy a blbosti, že se prostě musím od srdce zasmát. Často se ale směji i sama sobě a své nešikovnosti, protože někdy jsou to vskutku podařené kousky.

Vaše nejoblíbenější jídlo? Vaříte si ho sama?

Když je možnost, dokážu si udělat přímo hostinu z čehokoliv, co se naskytne. Nejsem vybíravá. Asi nejvíc si dovedu připravit pochoutky ze zeleniny. A pokud bych si měla vybrat jídlo, které bych dala na přední příčku, tak asi boloňské špagety.

Co děláte, když na vás přijdou chmury?

Snažím se je zase hezky rychle odehnat. I když v některých situacích je to, pravda, trochu těžší, ale nakonec stejně odejdou, když zjistí, že by se u mě nudily.

Který moderní přístroj byste oželela?

Rozhodně nepotřebuji televizi a vůbec tak nějak se snažím volit šetrnější způsoby žití. Nemám ani auto a na zahrádku jsem pořídila místo benzinové sekačky úžasnou kosu. Ještě tak mít sílu zahodit mobilní telefon a svobodný život je tu.

Olga Tocháčková Povolání: grafička
Vzdělání: střední škola obalové techniky – grafický design
Rodina: maminka, dvě sestry, kupa synovců a neteří, čtyřnohý miláček