Výměna současných starých a nevyhovujících oken za nová plastová okna zasklená tepelně izolačním sklem, přijde město na 10 milionů korun.

„Stav městského bytového fondu patří k našim největším dluhům z minulosti. Zlepšit tento stav nebude jednoduché a nebude to levná záležitost,“ uvedl starosta Rýmařova Petr Klouda. „Při stávajících příjmech z nájmu a celkových nákladech na opravy by vyřízení podaných žádostí trvalo asi čtrnáct let a to by bylo neúnosné,“ uvedla ředitelka společnosti Byterm, která o městské byty pečuje Lenka Vavřičková. Městští zastupitelé proto rozhodli o přijetí úvěru 8 milionů korun právě na výměnu oken. Na financování se však budou spolupodílet i nájemníci bytů tím, že přistoupí ke zvýšení stávajícího nájemného na smluvní nájemné.

„V souvislosti s výměnou oken považuji za nutné upozornit uživatele, že s novými okny dojde k výrazné změně vlhkostních parametrů bytu. Nová okna jsou absolutně těsná a je tedy nutné mnohem častěji než dosud větrat. U původních oken zajišťovaly obměnu vzduchu bez přičinění uživatelů případné netěsnosti, což je u nových oken zcela eliminováno,“ vysvětlila Lenka Vavřičková. Zvýšení vlhkosti vzduchu v bytě způsobují jednak běžný denní život uživatelů jako je třeba vaření a koupání. Dále pokojové rostliny a domácí zvířata, ale také samotná přítomnost osob v místnosti. Tři lidé například vyprodukují za 24 hodin do ovzduší až 12 litrů vody.

„Pravidelným větráním a používáním mikroventilace lze dosáhnout optimální relativní vlhkosti 40-50% a předejít tak vzniku plísní. V zimním období větrejte intenzivně, ale krátce alespoň pětkrát denně, v létě podle počasí také nejméně pětkrát denně,“ dodala Lenka Vavřičková.