VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odvolání starosty nevyšlo

Kůrovcová kalamita, jaká nemá v historii obdoby, způsobila všeobecný chaos. Starosta Města Albrechtic musel při obchodování se dřevem improvizovat a pochybil.

28.5.2017
SDÍLEJ:

Místostarosta Města Albrechtic Martin Špalek (vlevo) a starosta Luděk Volek (vpravo).Foto: MěÚ Město Albrechtice

Pokud se napadené smrky nezpracují včas, vyletí z nich kůrovec a zničí další lesy. Trh je dřevem přesycený. Pokud se ale nepodaří kulatinu okamžitě prodat, zdegeneruje na skládkách a ztratí cenu. Dřevorubci i řidiči nákladních aut padají únavou. Lesníci nestíhají chránit vytěženou kulatinu před zloději.

Za této nestandardní situace starosta Města Albrechtic Luděk Volek prodal dřevo firmě Wood Source. Rozhodl se riskovat, aby se dřeva zbavil.

OBCHOD SE ZASEKL NA UKRAJINĚ

Přestože starosta Volek jednal v dobré víře a řídil se doporučením odborného lesního hospodáře, překročil při tom své pravomoci a část dřeva prodal pod cenou.

Wood Source si vyjednala mimořádnou výhodu, že dřevo nezaplatí Albrechticím hned při převzetí, ale až ho vyveze do zahraničí a prodá konečnému odběrateli. Ukrajina měla být jen tranzitní zemí, ale kvůli změně celních předpisů zde 200 vagonů se dřevem uvízlo v byrokratické pasti a Wood Source nemá z čeho hradit faktury.

„Firma Wood Source své závazky uznala, k dluhu se hlásí a postupně ho splácí," informoval starosta Města Albrechtic Luděk Volek zastupitele na jejich zasedání ve středu 24. května.

„V současnosti chybí doplatit asi 1,6 milionu. Měla představu o obchodu, který jí nevyšel. Co k tomu dodat? Že na ně tlačíme, aby to splácení pokračovalo," dodal starosta Volek informaci o jednání s firmou Wood Source.

MINISTERSTVO RADÍ ALBRECHTICÍM

Albrechtičtí zastupitelé se obrátili na ministerstvo vnitra s dotazem, jak v kauze Wood Source postupovat dál.

„Možnými kroky zastupitelstva je zvážení odvolání starosty z funkce, vymáhání škody, která městu v souvislosti s konáním starosty vznikla, či kombinace obou zmíněných možností," vzkázali do Města Albrechtic právníci ministerstva, podle kterých starosta Volek překročil své pravomoci tím, že se při uzavření obchodu s Wood Source nedržel usnesení rady.

Starosta Volek pochybení přiznává. Pozval právníka Josefa Tobiáška, aby zastupitelům vysvětlil, v čem konkrétně byla smlouva s Wood Source za hranou zákona.

„Prodávalo se nejednou dřevo různé jakosti, různých tříd. Odběratel odmítl respektovat cenu za celek. U části, která představuje asi dvacet procent dřeva, žádal snížení ceny o 300 korun na kubík. Starosta udělal chybu jen u tohoto dřeva, které bylo prodáno za nesprávnou nižší cenu," uvedl právník Tobiášek.

JAKOU ŠKODU STAROSTA ZPŮSOBIL?

Starosta se pokusil spočítat, jakou škodu městu způsobil slevou, ke které neměl pověření.

„Celkem bylo prodáno 1433 kubíků. Z toho bylo 270 kubíků prodáno o tři stovky levněji, než v řádných cenách. Z toho jsem spočítal škodu 81 tisíc korun," uvedl starosta s tím, že současně se mu ale ve stejném vlaku podařilo prodat bezcennou odpadní kulatinu jako celulózu, takže pro město získal 20 až 30 tisíc korun navíc korun navíc, o které se škoda snížila.

Přestože za starostou Volkem je vidět i dobrá práce a řada vydařených investic, zastupitelé se rozhodli hlasovat o jeho odvolání.

PROČ STAROSTU NEODVOLALI

Šest rukou se zvedlo proti starostovi, ale na odvolání Volka z funkce to nestačilo.

„Každý zastupitel skládá slib, že bude dodržovat zákony. Teď tu máme naprosto jasné porušení zákona a přesto řešíme, jestli za to někdo může nebo ne. Proč se nerozhodnete ani v takové situaci odvolat starostu? Řekněte, proč ho bráníte? Ať občané vědí, jak se k tomu stavíte," vyzval zastupitel Jan Metzl zastupitele, kteří starostu podrželi.

Svůj postoj vysvětloval místostarosta Martin Špalek: „Pokud by se prokázalo, že starosta z toho obchodu něco měl, že mu takzvaně něco zůstalo za nehty, tak budeme první, kdo ho začne odvolávat. Dokud platí presumpce neviny, nebudeme hlasovat pro odvolání.

To, jak se Wood Source dostala do problémů, to se mohlo stát každé firmě. Navíc vy odvoláváte starostu od prvopočátku, někdy od roku 2014, takže to zjevně nesouvisí to s tím, co se aktuálně stalo," odpověděl Metzlovi místostarosta Špalek.

Autor: František Kuba

28.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 18 100 Kč

Mechanici a opraváři osobních automobilů Automechanik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18100 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Albrechtická 1787/121, Jsme česká firma zabývající se autoopravárenstvím nákladních a přípojných vozidel a autobusů, včetně souvisejících služeb., Do našeho týmu hledáme automechaniky. Požadujeme spolehlivost, manuální zručnost a zájem o obor. Práce je vhodná i pro absolventy, šikovného člověka se zájmem o obor z jiného oboru rádi zaučíme., Pracoviště je v Krnově, vstřícný kolektiv, motivační finanční ohodnocení, vzdělávání v oboru, zaměstnanecké benefity - týden dovolené navíc, příspěvek na stravenky a další benefity., www.kar.cz, Hlásit se na e - mail lubomir.jordak@kar.cz nebo na telefon 602 717 384 /7-14 hod/, Z : 11.5.2018. Pracoviště: Kar-mobil s. r. o. - pracoviště krnov, Albrechtická, č.p. 1787, 794 01 Krnov 1. Informace: Lubomír Jordák, +420 602 717 384.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 23 830 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením Všeobecná sestra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 23830 kč, mzda max. 32070 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Rooseveltova 2141/51, Požadavky: Hledáme všeobecnou sestru na výpomoc, možno i důchodce. Odborná způsobilost k výkonu povolání všeobecné sestry (bez odborného dohledu) dle § 5 zák. č. 96/2004 Sb., praxe min. 5let, samostatnost,empatie, komunikační dovednosti, organizační schopnosti,bezúhonnost, zdravotní způsobilost,psychická a fyzická odolnost, poskytování všech činností všeobecné zdravotní sestry podle Popisu pracovního místa, znalost práce PC Word, Excel, znalost programu Cygnus výhodou., Nabízíme: platové podmínky dle nařízení vlády č. 564/2006 Sb., v platném znění, plat od 23.830,-Kč (tj. do 6 let praxe) - dle praxe až do 32.070,- + příplatky za směnnost + příplatky za práci v So a Ne a za práci v noci., Přihlášku zaslat na e - mail : h.havlikova@dskrnov.cz nebo poštou na výše uvedenou adresu., K přihlášce přiložte: Kopie dokladů o dosaženém vzdělání, strukturovaný životopis s přehledem dosavadní praxe včetně tel. kontaktu, souhlas s nakládáním s osobními údaji - ke stažení na www.dskrnov.cz - Volná místa., , Z : 22.5.2018. Pracoviště: Domov pro seniory krnov, Rooseveltova, č.p. 2141, 794 01 Krnov 1. Informace: Hana Havlíková, +420 554 684 636.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 23 700 Kč

Ostatní odborní pracovníci v oblasti sociální práce Sociální pracovník. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23700 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Opavská 26, , Náplň práce, o poskytování sociálního poradenství uživatelům terénního programu Armády spásy v Krnově , o podpora osob ohrožených ztrátou bydlení, o podpora samostatného jednání uživatele a zprostředkování kontaktu se společenským prostředím, o poskytování podpory uživatelům k udržení samostatného bydlení a získání zaměstnání, , Požadujeme, o kvalifikaci podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách (minimálně VOŠ sociální), o čistý trestní rejstřík, o vstřícný přístup k uživatelům , o zralou osobnost, schopnost vést komunitu uživatelů, o komunikativnost, kreativitu a schopnost pracovat samostatně i v týmu, o respektování křesťanských zásad Armády spásy, , Pracovní podmínky, o pracovní smlouva na dobu určitou od 1.7.2018 do 31.10.2019., o plný úvazek 40 hodin týdně , o mzda od 23.700 Kč, , Nabízíme, o možnost seberealizace při pomoci lidem, o stabilní zázemí mezinárodní křesťanské organizace, o podpora dalšího profesního růstu, o firemní benefity, , Předpokládaný termín nástupu, o 1. července 2018, , Místo výkonu práce: Krnov, Postup pro zájemce, Strukturovaný životopis a motivační dopis zašlete elektronicky na adresu: darina_vranova@armadaspasy.cz, Kontaktní osoba: Darina Vránová, DiS, tel. 773 770 213, Uzávěrka přihlášek 8.6.2018., , Vybraní uchazeči budou pozváni k výběrovému řízení, které proběhne 14. 6. 2018., , (Zasláním materiálů o své osobě zájemce souhlasí s uchováním svých osobních údajů po dobu výběru nového pracovníka. Poté budou materiály skartovány.), , Z : 14.5.2018. Pracoviště: Armáda spásy v české republice, z.s. - nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, Opavská, č.p. 251, 794 01 Krnov 1. Informace: Darina Vránová, +420 773 770 213.

Výroba - Výroba Strojírenští technici projektanti, 18 000 Kč

Strojírenští technici projektanti, konstruktéři Samostatný konstruktér. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Horní Benešov, K luhům 151, - ÚSO/VŠ strojírenského zaměření, - praxe v oboru konstrukce lisovacích nástrojů výhodou, - znalost práce se softwary SOLIDWORKS, LOGOPRESS, AUTOCAD, - znalost cizího jazyka výhodou, 5 týdnů dovolené, benefit na zdravotní služby a zdravotní rehabilitace ve výši 750,-Kč, příspěvek na penzijní připojištění, závodní stravování, roční odměna, životní pojištění., Hlásit se na e - mail : lucie.chlupova@hobes.cz nebo na tel. č. 554 748 320 / Po - Pá vždy od 7.00 do 15.00 hodin /, popř. osobně na výše uvedené adrese., Z : 16.5.2018. Pracoviště: Hobes, spol. s r.o., K luhům, č.p. 151, 793 12 Horní Benešov. Informace: Lucie Chlupová, +420 554 748 320.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krnovský hřbitov.

Oprava hřbitova brzy začne

Ilustrační foto

Na jarmarku se nabízí volný čas

Ťukance na parkovištích se nevyhýbají ani Bruntálsku

Špatně odhadnutá vzdálenost během parkování, nepozornost při couvání anebo nesprávný výklad pravidel silničního provozu. Tyto důvody nejčastěji stojí za drobnými, byť mnohdy těžko prokazatelnými nehodami.

Krnov si připomíná Leopolda Bauera

/FOTOGALERIE/ Krnov si připomíná osmdesát let od úmrtí jednoho z nejvýznamnějších rodáků, architekta Leopolda Bauera. Ve Flemmichově vile Bauera připomíná výstava a studenti Střední odborné školy dopravy a cestovního ruchu uspořádali komentovanou prohlídku Krnova s názvem Po stopách Leopolda Bauera. Dechový orchestr mladých DOM Krnov uspořádal na jeho počest koncert doprovázený pochodovou show.

Vinogradov se vrátil do Krnova po dvaceti letech, oslavil zde konec války

Krnované každoročně v květnu slaví konec války a osvobození od nacismu. Na dvacáté výročí v květnu 1965 navštívil Krnov i generál Vinogradov, který tomu tehdy velel.

Poznámka Fidela Kuby - Den vítězství

Zatímco prvomájové zpravodajství patřilo komunistům, v Den vítězství na sebe strhla pozornost ČSSD.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT