VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odvolání starosty nevyšlo

Kůrovcová kalamita, jaká nemá v historii obdoby, způsobila všeobecný chaos. Starosta Města Albrechtic musel při obchodování se dřevem improvizovat a pochybil.

28.5.2017
SDÍLEJ:

Místostarosta Města Albrechtic Martin Špalek (vlevo) a starosta Luděk Volek (vpravo).Foto: MěÚ Město Albrechtice

Pokud se napadené smrky nezpracují včas, vyletí z nich kůrovec a zničí další lesy. Trh je dřevem přesycený. Pokud se ale nepodaří kulatinu okamžitě prodat, zdegeneruje na skládkách a ztratí cenu. Dřevorubci i řidiči nákladních aut padají únavou. Lesníci nestíhají chránit vytěženou kulatinu před zloději.

Za této nestandardní situace starosta Města Albrechtic Luděk Volek prodal dřevo firmě Wood Source. Rozhodl se riskovat, aby se dřeva zbavil.

OBCHOD SE ZASEKL NA UKRAJINĚ

Přestože starosta Volek jednal v dobré víře a řídil se doporučením odborného lesního hospodáře, překročil při tom své pravomoci a část dřeva prodal pod cenou.

Wood Source si vyjednala mimořádnou výhodu, že dřevo nezaplatí Albrechticím hned při převzetí, ale až ho vyveze do zahraničí a prodá konečnému odběrateli. Ukrajina měla být jen tranzitní zemí, ale kvůli změně celních předpisů zde 200 vagonů se dřevem uvízlo v byrokratické pasti a Wood Source nemá z čeho hradit faktury.

„Firma Wood Source své závazky uznala, k dluhu se hlásí a postupně ho splácí," informoval starosta Města Albrechtic Luděk Volek zastupitele na jejich zasedání ve středu 24. května.

„V současnosti chybí doplatit asi 1,6 milionu. Měla představu o obchodu, který jí nevyšel. Co k tomu dodat? Že na ně tlačíme, aby to splácení pokračovalo," dodal starosta Volek informaci o jednání s firmou Wood Source.

MINISTERSTVO RADÍ ALBRECHTICÍM

Albrechtičtí zastupitelé se obrátili na ministerstvo vnitra s dotazem, jak v kauze Wood Source postupovat dál.

„Možnými kroky zastupitelstva je zvážení odvolání starosty z funkce, vymáhání škody, která městu v souvislosti s konáním starosty vznikla, či kombinace obou zmíněných možností," vzkázali do Města Albrechtic právníci ministerstva, podle kterých starosta Volek překročil své pravomoci tím, že se při uzavření obchodu s Wood Source nedržel usnesení rady.

Starosta Volek pochybení přiznává. Pozval právníka Josefa Tobiáška, aby zastupitelům vysvětlil, v čem konkrétně byla smlouva s Wood Source za hranou zákona.

„Prodávalo se nejednou dřevo různé jakosti, různých tříd. Odběratel odmítl respektovat cenu za celek. U části, která představuje asi dvacet procent dřeva, žádal snížení ceny o 300 korun na kubík. Starosta udělal chybu jen u tohoto dřeva, které bylo prodáno za nesprávnou nižší cenu," uvedl právník Tobiášek.

JAKOU ŠKODU STAROSTA ZPŮSOBIL?

Starosta se pokusil spočítat, jakou škodu městu způsobil slevou, ke které neměl pověření.

„Celkem bylo prodáno 1433 kubíků. Z toho bylo 270 kubíků prodáno o tři stovky levněji, než v řádných cenách. Z toho jsem spočítal škodu 81 tisíc korun," uvedl starosta s tím, že současně se mu ale ve stejném vlaku podařilo prodat bezcennou odpadní kulatinu jako celulózu, takže pro město získal 20 až 30 tisíc korun navíc korun navíc, o které se škoda snížila.

Přestože za starostou Volkem je vidět i dobrá práce a řada vydařených investic, zastupitelé se rozhodli hlasovat o jeho odvolání.

PROČ STAROSTU NEODVOLALI

Šest rukou se zvedlo proti starostovi, ale na odvolání Volka z funkce to nestačilo.

„Každý zastupitel skládá slib, že bude dodržovat zákony. Teď tu máme naprosto jasné porušení zákona a přesto řešíme, jestli za to někdo může nebo ne. Proč se nerozhodnete ani v takové situaci odvolat starostu? Řekněte, proč ho bráníte? Ať občané vědí, jak se k tomu stavíte," vyzval zastupitel Jan Metzl zastupitele, kteří starostu podrželi.

Svůj postoj vysvětloval místostarosta Martin Špalek: „Pokud by se prokázalo, že starosta z toho obchodu něco měl, že mu takzvaně něco zůstalo za nehty, tak budeme první, kdo ho začne odvolávat. Dokud platí presumpce neviny, nebudeme hlasovat pro odvolání.

To, jak se Wood Source dostala do problémů, to se mohlo stát každé firmě. Navíc vy odvoláváte starostu od prvopočátku, někdy od roku 2014, takže to zjevně nesouvisí to s tím, co se aktuálně stalo," odpověděl Metzlovi místostarosta Špalek.

Autor: František Kuba

28.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojní inženýr30 000 Kč

Strojní inženýři technologové, normovači Technolog svařování - specialista TPV. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Stará Ježnická 1, Technolog svařování - specialista TPV, výběrové řízení, Krnovské opravny a strojírny s.r.o., , Krnovské opravny a strojírny s.r.o., stabilní společnost působící na českém a zahraničním trhu, vypisuje výběrové řízení na pozici: technolog svařování - specialista TPV., , Hlavní výrobní program společnosti:, , " Výroba, rekonstrukce, modernizace a opravy osobních a nákladních železničních kolejových vozidel, " Výroba, rekonstrukce a modernizace tramvají, " Strojírenská výroba, , Požadujeme:, , Profil uchazeče:, , " VŠ vzdělání strojního zaměření, " Kvalifikace IWE/EWE výhodou, " Praxe na pozici svářečského dozoru výhodou, " Perfektní znalost čtení výkresové dokumentace, " Uživatelská znalost MS Office, " Základní znalost AJ, příp. NJ, " Fyzická a duševní způsobilost pro řízení motorových vozidel (ŘP sk. B), " Svědomitost, zodpovědnost, flexibilita , " Občanská a trestní bezúhonnost, , Od uchazeče se očekává:, , " Vykonávání činnosti svářečského dozoru ve smyslu norem EN 14731, EN 15085 a ISO 3834-2, " Zpracování technologických postupů pro výrobu a opravy svařenců, " Dobré schopnosti operativního řešení výrobních problémů, " Tvorba WPS, WPQR a další dokumentace spojené s procesem svařování, " Posuzování obchodních případů, komunikace se zákazníky, sledování platné legislativy, " Součinnost při výběru nových výrobních zařízení a produktů pro oblast svařování, " Spolupráce s ostatními pracovníky na plynulém chodu výrobního procesu a jeho optimalizace, , Nabízíme:, , " Plný pracovní úvazek, " Zajímavou a rozmanitou práci v perspektivní společnosti, " Možnost seberealizace, profesního růstu a dalšího vzdělávání, " Týden dovolené nad rámec zákona, " Odpovídající finanční ohodnocení, , Jiné sdělení:, , Žádosti o zařazení do výběrového řízení s profesním životopisem zasílejte na e-mail: valcisova@kos.cz , do 15. 3. 2018., , Místo výkonu práce: Krnov, Internetové stránky společnosti: www.kos.cz, , Z : 23.2.2018. Pracoviště: Krnovské opravny a strojírny s.r.o., Stará Ježnická, č.p. 1556, 794 01 Krnov 1. Informace: Šárka Valčišová, +420 554 605 409.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik26 000 Kč

Strojírenští technici technologové, normovači Technolog povrchových úprav a lepení. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Krnovské opravny a strojírny s.r.o., stabilní společnost působící na českém a zahraničním trhu, vypisuje výběrové řízení na pozici technolog povrchových úprav a lepení., , Hlavní výrobní program společnosti:, , " Výroba, rekonstrukce, modernizace a opravy osobních a nákladních železničních kolejových vozidel, " Výroba, rekonstrukce a modernizace tramvají, " Strojírenská výroba, , Požadujeme:, , Profil uchazeče:, , " VŠ/SŠ vzdělání - korozní inženýrství nebo organická chemie, " Praxe na pozici technologa povrchových úprav výhodou , " Perfektní znalost čtení výkresové dokumentace, " NJ, příp. AJ na komunikativní úrovni výhodou, " Znalost práce s PC, MS Office, " Komunikativní a koordinační dovednosti, " Občanská a trestní bezúhonnost, " Fyzická a duševní způsobilost pro řízení motorových vozidel (ŘP sk. B), " Zodpovědnost, samostatnost, flexibilita, , Od uchazeče se očekává:, , " Zpracování technologických postupů pro povrchové úpravy a lepení ŽKV, " Nastudování předpisů pro opravy ŽKV, " Spolupráce s ostatními technology na plynulém chodu výrobního procesu a jeho optimalizace, " Zpracovávání podkladů poptávkových řízení, vč. veřejných zakázek, , , Nabízíme:, , " Plný pracovní úvazek, " Zajímavou a zodpovědnou práci v perspektivní společnosti, " Odpovídající finanční ohodnocení, " Možnost seberealizace, profesního růstu a dalšího vzdělávání, , Jiné sdělení:, , Žádosti o zařazení do výběrového řízení s profesním životopisem zasílejte na e-mail: valcisova@kos.cz do 15.3.2018., Místo výkonu práce: Krnov, Internetové stránky společnosti: www.kos.cz, , , Z : 1.2.2018. Pracoviště: Krnovské opravny a strojírny s.r.o., Stará Ježnická, č.p. 1556, 794 01 Krnov 1. Informace: Šárka Valčišová, +420 554 605 409.

539490 - Provozní zámečníci, údržbáři Elektrikář - údržbář.17 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři Elektrikář - údržbář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Červený dvůr 35, Požadujeme SOU/SŠ elektrotechnického zaměření, osvědčení dle vyhlášky 50/1978 § 6, pečlivost, odpovědnost, samostatnost., 5 dnů volna navíc, dotované stravování, příspěvek na penzijní pojištění, Zasílat životopis na e - mail : recepce@sticz.cz, Z : 8.6.2017 A : 27.7.2017 A : 4.10.2017. Pracoviště: S.t.i. cz s. r. o., Červený dvůr, č.p. 1129, 794 01 Krnov 1. Informace: Pracovník recepce, +420 554 684 011.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství13 000 Kč

Pomocní pracovníci v lesnictví a myslivosti Pomocný lesní dělník při čištění lesa. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : lesy na Jesenicku, práce v lese - čištění lesa, ožínání, nutný je ŘP sk. B, hlásit se na tel. č. 732 644 201 a domluvit si schůzku., Z : 16.2.2018. Pracoviště: Michaela medveďová - pracoviště, 793 84 Janov u Krnova. Informace: Karel Rakovský, +420 732 644 201.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Do Vrbna pod Pradědem budou od soboty 10. 2. vypravovány olympijské vlaky, na které naváže bezplatná autobusová doprava do Malé Morávky. V sobotu 24. února tam pojede z Ostravy přímý vlak.

Krnovští radní nedali spolku peníze na mimořádný vlak

Sníh, vítr a volný prostor bez překážek jsou pro snowkiting ideální.
19

Meteorologové varují: Budou silnější mrazy. Teplota může klesnout i pod minus 30

Olympijský festival v Ostravě i na horách jde do finále

XXIII. zimní olympijské hry jdou do finále a s nimi i dění v Olympijském festivalu v Ostravě. Hned v sobotu ráno se další zlatou medailí fantasticky zapsala do historie sportu neuvěřitelná Ester Ledecká.

Ledecká je olympijskou legendou. Získala druhé zlato, po lyžích i na snowboardu

/FOTOGALERIE/ Ester Ledecká, 22letá česká reprezentantka, získala na zimních hrách v Pchjongčchangu své druhé zlato. Po šokujícím prvním místu ze super-G pro ni byla zlatá i druhá jihokorejská sobota. V paralelním obřím slalomu snowboardistek s přehledem porazila všechny své soupeřky a zařadila se mezi české olympijské legendy Věru Čáslavskou nebo Emila Zátopka.

Znavený dvouletý dveřník, fet za volantem a soutěž střihačů vína: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 23. února 2018.

Dara Kuźmic: Vnímám fotografii jako klenot

Fotografka Dara Kuźmic miluje například černobílou fotografii, detail a emoce. Fotografických ateliérů se v Třinci nachází několik. Takovou popularitu a především ohlas, jako fotografka Dara Kuźmic, má jen málokdo.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT