Od úterý 24. července má řeka Opava v Krnově novou „ozdobu“, kterou je stará a nepotřebná lednička. Někdo se takto zbavil přebytečného odpadu a řešení nerudovského problému kam s ním nechal na jiných. Problém vyvezení odpadu do lesa či na louku je poměrně častý, ale vyhozená lednice v řece je novinka. Lidé, kteří lednici v řece uviděli, se podivovali, že ji už dávno někdo neodvezl do sběru. Většinou se tyto předměty brzy stanou středem zájmů bezdomovců, kteří si tak přivydělají několik korun ve sběrně kovů.

Město nemůže zabránit tomu, aby se někteří lidé zbavovali nepotřebných věcí tímto způsobem. Pokud občané upozorní městský úřad na vyhozené odpady v řece či lese, objedná se u technických služeb odvoz a likvidace odpadu. Viník se však hledá jen těžko. „Pokud by se našel člověk, který lednici do řeky vyhodil, zahájili bychom s ním správní řízení podle zákona o přestupcích. Záleželo by na tom, zda jde o firmu nebo člověka, ale viník by pravděpodobně dostal pokutu,“ řekla Rostislava Rollerová, vedoucí Odboru životního prostředí Městského úřadu v Krnově.

Řeka Opava má takovýchto ozdob po svém toku mnoho. Stačí se jen projít kousek po proudu. Od mostu u městských lázní může pozorný člověk objevit hotové poklady. Tok i břehy řeky krášlí nejen vyhozené kelímky z nápojového automatu v městských lázních, ale také krabice či lahve od alkoholu. Najít lze i starou dětskou houpačku nebo dokonce boty. Igelitových tašek, sáčků a plastových lahví je pak v řece a kolem ní nepočítaně. Za odvoz a likvidaci odpadů, které nezodpovědní lidé vyhodí, musí město zaplatit ročně více než sedmdesát tisíc korun.

Krnov ale v tomto bohužel není výjimkou, podobně zaneřáděn je i Černý potok v Bruntále. Naproti úřadu práce pod mostem na ulici U Potoka to vypadá doslova jako na skládce. I když místní mají na pachatele podezření, nikoho zatím nepřistihli