O včelstva a úly za několik desítek tisíc korun přišel ve středu včelař Jan Kolomý ze Starého Města u Bruntálu. Letos přišel o své chovy dokonce už několikrát. Celkem okradli Jana Kolomého letos už pětkrát. „Místní, takzvaní včelaři vybírají pouze včely a nechají tam trosky. Vyberou jen základ: matku, plod a část zásob. Takové krádeže jsem ani policistům nehlásil,“ sdělil Jan Kolomý. Naposledy včelaři ze stanoviště z louky v Jiříkově Kněžpoli sebrali zloději celá silná, vyzimovaná včelstva. Letos už připravili včelaře o majetek za desetitisíce korun.

Vyzimované včelstvo je včelstvem, které je na jaře takzvaně „za vodou“. Perfektně se rozvíjí, matka klade med a zásoby. Za měsíc nebo dva už čekala Jana Kolomého v Kněžpoli sklizeň. Přes to, že policisté škodu vyčíslili tentokrát na zhruba padesát tisíc korun, za měsíc nebo dva mohl na včelích produktech z včelstev vydělat padesát tisíc korun, přičemž by mu včely i úly zůstaly k dalšímu využití.

„Nejhorší je včelstvo připravit. Co nám ukradli, bylo výsledkem naší dvouleté práce. Dva roky musíte včely připravovat do takové kondice. Je to podobné, jako když se někdo celý rok stará na zahrádce a poté mu někdo bezpracně sklidí úrodu,“ posteskl si Jan Kolomý, který vypsal za dopadení zlodějů odměnu.

Těm, kteří by Jana Kolomého přivedli na stopu zlodějů, nabízí včelař okamžitě třicet tisíc korun na ruku. Věří, že mu někdo v pátrání pomůže.

Krádeže: zlá skutečnost

Policisté sice ochotně přijíždějí na místa krádeže, zaprotokolují škody, ale výsledek pátrání je nulový. „Neznám případ, že by krádež včel policisté vyšetřili. Případ se vždy odloží,“ popsal svou zkušenost Jan Kolomý, který se domnívá, že zloději mohou spolupracovat s veterináři. Každý včelař totiž musí svá včelstva hlásit do databáze, do které se podle Kolomého zloději lehce nabourávají. Zjistí třeba právě přes známého veterináře, kdo kde včely má, a nakonec na místa s dřevěnými úly vyráží za kořistí.

„Vytipují stanoviště, na internetu poté zveřejňují nebo sledují inzeráty. Teď je právě doba extrémního zájmu o včelstva, protože se vloni spousta včelstev spálila kvůli moru, letos je i obecně velmi špatné vyzimování včelstev,“ dal návod k pátrání policistům Jan Kolomý.

Obrovská poptávka po včelstvech je živnou půdou pro nenechavce. Čile reagují na poptávku a dokonce mnohdy slibují, že kradená včelstva žadatelům sami dopraví až domů. „Myslím si, že velké krádeže osmi, deseti včelstev, při nichž škody přesahují padesát nebo sto tisíc, jsou na objednávku,“ přemýšlel Kolomý, jehož zloději okrádají o včelstva už dlouhá léta. Zřejmě i proto, že jsou jeho odchovy jedny z nejkvalitnějších, jaké u nás jsou.