Lidé z Krnovska, Albrechticka a Osoblažska budou muset začít od ledna dojíždět k okresnímu soudu do Bruntálu. Důvodem je zrušení trestního oddělení v pobočce soudu v Krnově. Příští rok by se už měly trestní případy z celého okresu soudit pouze v nově zrekonstruovaných prostorách bruntálského soudu, který má modernější zázemí a na rozdíl od Krnova jsou zde také speciální oddělené prostory pro osoby, které jsou stíhány vazebně nebo jsou už ve výkonu trestu.

Kromě pachatelů trestné činnosti budou dojíždět do Bruntálu také znalci a svědci z Krnovska, Osoblažska i Albrechticka, aby podali před soudem svá svědectví. Tím se mohou zvýšit soudní výlohy za cestovné, ale především podle některých zdrojů dojde k prodloužení procesů. „Bezdomovci, recidivisté a mnozí asociálové mají problém přijít k soudnímu líčení i na pobočku do Krnova. Pochybuji o tom, že budou dojíždět až do Bruntálu. Nejspíš přibude práce policistům při eskortách,“ řekl člověk pracující u krnovského soudu, který si ale přeje zůstat anonymní.

Situace se může dotknout i policistů a strážníků, kteří často bývají svědky trestné činnosti a jejich výpověď bývá v řadě případů klíčová. Dosavadní praxe byla taková, že k soudním líčením v krnovské pobočce okresního soudu byli velitelem uvolněni na chvíli ze služby, aby mohli podat výpověď, a obratem se vrátili do práce. Nyní jim cesta do Bruntálu a zpět zabere téměř celý den.

„S touto změnou lze bohužel těžko něco dělat a je třeba ji respektovat. Od ledna budou jezdit naši strážníci podávat výpovědi k soudu do Bruntálu, stejně jako všichni předvolaní občané z Krnovska a Osoblažska. Domnívám se však, že služby strážníků to příliš neovlivní,“ uvedl Pavel Moravec, velitel Městské policie Krnov.

„Nám nepřísluší komentovat vnitřní organizační změny okresního soudu. Zatím po proběhlých jednáních nemáme žádné signály, že by měla být naše práce ztížena. Situaci budeme moci vyhodnotit až po delší době fungování,“ uvedla Lucie Zgarbová, mluvčí republikové policie.

Po zrušení trestního oddělení v roce 2008 tak v pobočce okresního soudu v Krnově zůstane jen občansko právní oddělení, opatrovnické oddělení a exekuční oddělení.