To rozhořčeně komentuje i motorista Karel z Bruntálu: „Je to bordel, po provedené dechové zkoušce mě policisté poslali na krev a odběr u mě neprokázal přítomnost alkoholu. Přesto jsem jej musel zaplatit!“ A měl pravdu. Platil, i když byl „čistý jako lilie“. Do kapsy musel sáhnout pro 203,50 korun, něco stál i poplatek za složenku. To proto, že mu předtím policejní hlídka naměřila v dechu přítomnost alkoholu. Karel ale tvrdí, že vypil naposledy jedno pivo k večeři. Zkontrolovali jej až druhý den dopoledne.

Pavla Tušková, mluvčí bruntálských policistů, k odběrům krve na zjištění přítomnosti alkoholu v těle řidičů řekla: „Policisté vyzvou na základě pozitivní dechové zkoušky řidiče k následnému lékařskému vyšetření, které má za úkol zjistit či vyloučit požití alkoholických nápojů před nebo během jízdy. Pokud by řidič lékařské vyšetření odmítl, je patrno, že se přestupku dopustil a s pozitivní dechovou zkouškou souhlasí. Policie České republiky účtuje náklady spojené s odběrem krve dle Zákona o ochraně před alkoholismem a jinými toxikomániemi osobě, která přestupek, v tomto případě v dopravě, spáchala. Fakturovaná částka je nejen za odběr krve (jedná se o částku 203,50 korun – účtuje si Podhorská nemocnice), ale také za lékařské vyšetření- rozbor krve (v částce 510,40 korun – účtuje si Fakultní nemocnice Olomouc).“

Takto zaplatil 510,40 korun i řidič Josef. Toho policisté nachytali ve vozidle s 0,70 promilemi. Uznal, že zaplatit musí. Ekonomické oddělení policie mu jako přestupci zaslalo výzvu k úhradě. Po roce od spáchání přestupku, v době, kdy už měl zpět řidičský průkaz a také uhradil několikatisícovou pokutu na městském úřadu. Nyní ještě zaplatil zmíněných 510,40 korun. „V případě, že tento požadovanou částku neuhradí, tak se věc postoupí na právní oddělení správy Severomoravského kraje k vymáhání,“ varovala neplatiče Pavla Tušková.

Objednavatel odběru je ten, kterému v nemocnici účtují platbu za odběr krve. „V tomto případě tedy policie. Pacient není ten, kdo o to vyšetření žádá,“ sdělil Deníku mluvčí Podhorské nemocnice a skupiny Agel Tomáš Želazko. Jen málokdy se stane, že si odběr objednává z vlastní vůle soukromý subjekt.

„Výsledky tohoto vyšetření obdrží policie – máme s ní smlouvu a v ní platný ceník. Ten za klinické vyšetření osoby podezřelé z požití alkoholu spojené s odběrem krve udává sazbu 203 korun,“ pokračoval Tomáš Želazko. Fakturu řidičům tedy vystavuje policie, ne zdravotníci.

Smůlu ale mají ti, které policisté vyzvali k podrobení se odběru krve a alkohol se v jejich těle neprokázal. „Pokud se neprokáže spáchání protiprávního jednání, tak se částka za odběr krve osobě účtuje, ale již se neúčtuje rozbor krve,“ potvrdila policistka Pavla Tušková. Znamená to, že zaplatí 203,50 korun i motorista, který byl naprosto střízlivý.