Integrovaný záchranný systém čekají velké změny. Od začátku ledna začne plně fungovat krajské operační centrum integrovaného záchranného systému. Proto se ruší operační středisko v Bruntále. V praxi to znamená, že lidé, kteří budou volat o pomoc například hasiče, policii nebo záchrannou službu, se dovolají na hlavní středisko do Ostravy, odkud bude vyřízena jejich žádost o poskytnutí pomoci. Výhodou této změny má být zkrácení vyřizovací doby.

„Díky krajskému operačnímu centru se výrazně zkrátí doba vyřízení žádosti o pomoc. Odpadne totiž část, kdy se z hlavního centra přepojovalo na dispečink v daném okrese. Jediné, co budou muset lidé přesně uvést, je místo události, aby nedošlo k chybnému převzetí tísňového volání,“ řekl mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. K mýlce může dojít například u Albrechtic, kterých je v Moravskoslezském kraji celkem pět. U nás jsou to Město Albrechtice a Albrechtice u Rýmařova. To ale nejsou zdaleka všechny změny, které se lidí z bruntálského okresu dotknou.

Od 3. ledna bude mít záchranná služba k dispozici nové výjezdové stanoviště ve Vrbně pod Pradědem. „Lokalita Vrbna a jeho okolí je hojně využívána jak k lázeňským, tak rekreačním účelům. Množství lidí tam provozuje zimní i letní sporty. Počet událostí, k nimž musí posádky záchranné služby v této oblasti vyjíždět, tedy není zanedbatelný. Výjezdové skupiny umístěné na stanovištích v Bruntále a Rýmařově mají na svém kontě ročně přes pět tisíc událostí, z toho více než pět set do lokality, v níž bude posádka rychlé záchranné pomoci z Vrbna zasahovat,“ vysvětlil Lukáš Humpl.

Samotné Vrbno, stejně jako Karlova Studánka, ale například i Ovčárna jsou místa, která bývají zejména v zimních měsících špatně přístupná. Záchranáři do nich přitom často vyjíždějí k vážně nemocným či zraněným osobám. Podle mluvčího Humpla se vznikem nového stanoviště jednoznačně zlepší a hlavně zrychlí přednemocniční neodkladná péče o pacienty.

„Vrbenská posádka bude dočasně umístěna v pronajatých prostorách lékárny na ulici Jesenické, a to až do ukončení výstavby definitivního stanoviště. Jeho budování by mělo započít během roku 2011, v objektu bývalé dílny Automotoklubu Vrbno. Náklady na stavební úpravy objektu ve výši cca čtyř milionů korun budou uhrazeny z rozpočtu Moravskoslezského kraje,“ dodal mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl.