Makulární degenerace je věkem podmíněné chronické degenerativní onemocnění zasahující jednotlivé vrstvy sítnice. Pokud se někomu zhorší zrak, vyhledá obvykle jen optika, který mu tento nedostatek pomůže korigovat pomocí dioptrických brýlí.

Většinou ale při tom není zachycena počínající zraková nemoc postihující v masivním měřítku věkovou skupinu nad padesát let.

Vhodná je vždy návštěva lékaře

„Doporučuji pacientům, aby se raději objednali na kvalitní vyšetření očním lékařem. Při změření dioptrií v optice často dojde k přehlédnutí vážných očních nemocí, které by se mohly při včasném záchytu vyřešit bez komplikací,“ uvedl vedoucí lékař krnovského Očního centra Miroslav Došlík a popsal jeden takový konkrétní případ.

Do očního centra krnovské nemocnice se dostavil osmašedesátiletý pacient, protože se mu zhoršilo vidění na obě oči. Více však bylo postiženo pravé oko, před kterým viděl šedou skvrnu.

„Očním lékařem nebyl nikdy vyšetřen, pouze dostával brýle v optice. Po důkladném vyšetření očí a hlavně sítnice mu byla diagnostikována právě makulární degenerace sítnice. Byl odeslán na oční kliniku, kde mu byl aplikován nitroočně lék. Vidění pravého oka se zlepšilo asi o padesát procent a skvrna zcela vymizela. Pacient nyní dochází pravidelně na kontroly a jeho stav je již dva roky stabilizován,“ dokumentoval možnost léčby doktor Došlík.

Při makulární degeneraci dochází k poruše žluté skvrny, což je oblast ve středu sítnice. Ta ovládá centrální zorné pole a dává nám schopnost barevného vidění. Při onemocnění periferní vidění při okrajích zorného pole zůstává sice neporušené, ale střed zorného pole je rozmazaný, šedý nebo vyplněný jen černou skvrnou.

Následky jsou vážné: omezená nebo zcela vyloučená možnost čtení, řízení motorového vozidla, sledování televize a dokonce i rozeznání tváří.

Příznaky nemoci

Příznaky této choroby jsou různé. Projevuje se například zhoršeným viděním na blízko nebo i na dálku, deformací a výpadky písmen v textu, výpadkem centra zorného pole až úplnou neschopností číst a psát či nerozeznáváním obličejů. Postižení obou očí bývá asymetrické a zhoršení vidění probíhá postupně několik let. Při neléčení a zanedbání nemoci v konečném stadiu uvidí pacient pouze prsty těsně před očima.

„Léčba onemocnění však může být včas řešena nitrooční aplikací léků, operativní léčbou komplikací a podáváním vitamínových preparátů,“ dodal doktor Došlík.

Častěji jsou postiženy onemocněním ženy. Případů tohoto onemocnění přibývá s věkem. První příznaky se mohou objevit po padesátce, ale v 75 letech už trpí touto nemocí třetina všech lidí. Ohroženější jsou pacienti s dalekozrakostí, neléčenou nebo špatně léčenou hypertenzí a lidé s tmavě zbarvenými duhovkami.

Nemoc ovlivňuje rovněž i genetická výbava. Dalšími faktory nepříznivě ovlivňujícími tuto nemoc jsou kouření, vysoký cholesterol, špatná výživa, nedostatek některých vitamínů a prvků.