Klíšťová encefalitida je závažné zánětlivé onemocnění mozku způsobené viry, které se přenášejí klíšťaty. Nakazit se člověk může právě po kousnutí infikovaným klíštětem. „Léčebné možnosti máme omezené, protože proti virům pořád ještě nemáme léky a musíme proto spoléhat na imunitní systém. Léčba je intenzívní, složitá a komplexní a většinou probíhá na jednotkách intenzivní péče,“ vysvětlil Petr Kümpel, primář infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě, kde se léčí nemocní klíšťovou encefalitidou i z okresu Bruntál.

Onemocnění je možné předejít, pokud se člověk nechá očkovat. „Očkování obecně je jedním z nejdůležitějších opatření v prevenci infekčních onemocnění. Klíšťová encefalitida je vážné onemocnění, které může zanechat dlouhodobé následky,“ řekl Petr Kopřivík, vedoucí protiepidemického oddělení územního pracoviště KHS v Bruntále. „Očkovat by se měly nejen děti, ale zejména starší lidé. U těch je totiž průběh choroby nejtěžší,“ doplnil primář Kümpel. Lidé ale očkování proti tomuto onemocnění podceňují. Vyplývá to z kvalifikovaných odhadů hygieniků. Podle nich je v České republice naočkováno asi jenom jedenáct procent populace. Přibližně stejné číslo pak platí i pro Moravskoslezský kraj a okres Bruntál.

Hodně lidí od očkování zřejmě odrazuje skutečnost, že očkování proti klíčové encefalitidě nepatří mezi pravidelná a zájemci si je proto musí platit. Vakcína se podává ve třech dávkách a po dalších třech až pěti letech je nutné nechat se přeočkovat. „Ekonomicky jsou náklady na preventivní opatření, mezi něž patří i očkování, mnohonásobně nižší, než náklady na léčbu případných onemocnění. Občané se mohou o různých formách očkování, zejména nepovinných, informovat u svých spádových lékařů, nebo na příslušné hygienické stanici,“ doplnil Petr Kopřivík.