V infekční ambulanci Sdruženého zdravotnického zařízení SZZ Krnov bude pro zájemce o vakcínu vyhrazen pravidelný termín: každou středu v čase od 7.30 do 9 hodin.

Očkování proti nemoci covid-19 nemusí odkládat ani ti, kteří zvažují podzimní očkování proti chřipce.

Zájemci o ochranu před chřipkou a covidem se mohou očkovat v jeden den: do každého ramene dostanou jednu vakcínu.

„Očkování provádíme nejnovější vakcínou COMIRNATY OMICRON XBB 1.5, určenou pro pacienty od 12 let. Většině zájemců postačí jedna dávka vakcíny, která zajistí dostatečnou hladinu protilátek po dobu jednoho roku. U seniorů nad osmdesát let a klientů pobytových sociálních služeb ale může dojít ke slabší imunitní odpovědi na očkovací látku, proto doporučujeme, aby absolvovali očkování ve dvou fázích – na podzim a na jaře, tedy vždy před předpokládanou větší vlnou nemocnosti,“ uvedla Marie Žaloudíková, náměstkyně pro léčebnou péči v krnovské nemocnici.

U praktických lékařů a v nemocnicích je k dispozici vakcína Comirnaty Omicron XBB.1.5. Je uzpůsobená na varianty, které v současnosti v Česku převažují. Ilustrační snímek
Chřipka, rýma, covid. Virus už patří do respirační sezony, pomáhá nová vakcína

Potvrdila, že očkování proti nemoci covid-19 lze spojit s podzimním očkováním proti chřipce.

„Obě očkování současně se nevylučují, naopak aplikace v jeden den může být výhodná z hlediska organizace. Jediným kritériem je, že každá vakcína musí být aplikována do jiného ramene,“ dodala Marie Žaloudíková.

"Vzhledem k tomu, že Omicron XBB.1.5 úzce souvisí s dalšími aktuálně cirkulujícími variantami, očekává se, že vakcína pomůže udržet optimální ochranu proti onemocnění covid-19 způsobenému těmito dalšími variantami, stejně jako ochranu proti Omicron XBB.1.5. Od první registrace vakcíny Comirnaty byl získán dostatek poznatků a dat o bezpečnosti vakcíny. Nežádoucí účinky jsou obvykle mírné a krátkodobé. Patří mezi ně bolest hlavy, průjem, bolesti kloubů a svalů, únava, zimnice, horečka a bolest nebo otok v místě vpichu," informuje Státní ústav pro kontrolu léčiv SÚKL, proč Evropská agentura pro léčivé přípravky doporučila schválení vakcíny Comirnaty zaměřené na Omicron XBB.1.5 a další aktuálně cirkulující varianty covidu.