Důkladná očista čeká pískovcovou sochu sv. Jana Nepomuckého u mostu přes Černý potok nedaleko bruntálského hotelu Slezan. Do práce se již pustili restaurátoři z Olomouce.

Socha prošla koncem devadesátých let minulého století zásadní restaurací. Dnes, po téměř dvaceti letech, je její povrch silně znečistěný, pokrytý usazeninami, exkrementy zdivočelých holubů, kovovou svatozář poškodila odlomená větev, místy odpadá i zlacení. Úkolem restaurátorů pod vedením Ladislava Werkmanna je odstranit tyto nedostatky a uvést sochu do původního stavu.

„Na první pohled je zřejmé, že stav sochy není zrovna ideální. Dobrou zprávou ale je, že její statika je v pořádku. V tomto směru není žádný zásah potřebný," uvedl Zdeněk Žilka, památkář z bruntálské radnice.

Pískovcová socha sv. Jana Nepomuckého je státem chráněnou kulturní památkou, pochází z roku 1750 a je kvalitním dokladem barokní sochařské produkce v regionu. Jejím tvůrcem je sochař Sebalt Kappler, který v té době na Bruntálsku působil. Světce sochař vytvořil v tradičním oblečení a v tradičním postoji.

Na přední straně vysokého hranolovitého podstavce je reliéf zobrazující světcovu smrt – shození z mostu do řeky. Po stranách oblak byly původně umístěné sochy andílků, ty už ale dnes neexistují. Socha nestojí na svém původním místě, byla sem přemístěna na počátku 20. století při stavbě nového mostu.

Restaurování sochy skončí do konce července, náklady dosáhnou 63 tisíc korun a zaplatí je město ze svého rozpočtu.

Ladislav Olejníček