A co je to vlastně kvásek? Přírodní kvásek se vyrábí z mouky, která je namleta z celého zrna. To má moučné jádro, které obsahuje bílkoviny, lepek, škrob i menší množství živin. Dále má obal, který obsahuje vlákninu, kyselinu rytinovou a minerální látky. Podle způsobu mletí má buď celý klíček, nebo jeho část.

Každopádně obsahuje nenasycené mastné kyseliny i vitamíny. Naproti tomu bílá mouka vzniká namletím už obroušených zrn, takže obsahuje pouze moučné jádro, které neobsahuje tolik živin jako celozrnná mouka.

„Kváskové pečivo je mnohem zdravější a lépe stravitelné, takže nás nezatěžuje. Nepoužívá se totiž droždí, ani žádné konzervanty, stabilizátory a rafinované cukry, ale přírodní kvásek a sladidla, jako třeba rýžový sirup," vysvětluje Marcela Rychvalská, odbornice na zdravou výživou.

„Na ochutnávku do Médi dorazí i Staňka Elšíková, která se specializuje na výrobu kváskového pečiva již řadu let. Bude se věnovat zájemcům o zdravou výživu a zodpoví dotazy o výrobě běžného i kváskového pečiva," dodala Marcela Rychvalská.

-jir-